Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Strona główna Artykuły lista artykułów Energia odnawialna - Ekologiczna elektrociepłownia w Wałczu mocno opóźniona
Energia odnawialna - Ekologiczna elektrociepłownia w Wałczu mocno opóźniona Poleć ten artykuł znajomemu...
Wtorek, 12 Styczeń 2010 14:44
żarówkaInwestycja w Wałczu, zakładająca uruchomienie produkcji energii z odnawialnych źródeł energii, realizowana przez Spółkę OZEN Plus, w której Fundusz BBI Zeneris NFI posiada 98,52 proc udziałów, będzie gotowa o kilka miesięcy później niż planowano.

Według dotychczasowych ustaleń zakład miał być gotowy na 30 listopada ub. roku. Jak podaje zarząd BBI Zeneris NFI ostateczny termin zakończenia inwestycji będzie zależny od warunków pogodowych oraz terminu uruchomienia finansowania bankowego. Uwzględniając stan zaawansowania inwestycji, spółka planuje zakończyć budowę na przestrzeni kilku miesięcy.

AWBUD Design & Build z Zawiercia, jako generalny wykonawca zakładu na obrzeżach Wałcza, rozpoczął budowę z początkiem 2008 roku. W zakres prac wchodziła rozbiórka istniejących budynków i postawienie nowych obiektów elektrociepłowni. Do głównych obiektów realizowanych w ramach inwestycji zalicza się budynek główny z układem odprowadzenia spalin, wiatę z urządzeniami suchej destylacji węgla, hale pakowania i sezonowania węgla oraz chłodnię wentylatorową wraz z zewnętrznym układem wody chłodzącej.
Zakończenie budowy jest bezpośrednio związane z uruchomieniem środków kredytowych. Inwestycja, zaawansowana w ponad 70 proc., została sfinansowana ze środków własnych inwestora oraz środków dotacyjnych w wysokości ponad 33 mln zł pozyskanych w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw.

Efektem realizacji inwestycji będzie zakład produkujący energię elektryczną ze źródeł odnawialnych ( ok. 52 500 Mwh rocznie) oraz węgiel drzewny i brykiet z węgla drzewnego (ok. 20 000 ton rocznie).

Parametry produkcyjne stawiają tę inwestycję w roli jednej z większych instalacji energetycznych z zakresu OZE w Polsce poza sektorem energetyki zawodowej oraz największej i najbardziej nowoczesnej fabryki węgla drzewnego w Europie.

Opatentowany przez OZEN Plus wynalazek wykorzystuje energię cieplną gazów spalinowych do produkcji energii elektrycznej, co jest dotychczas rozwiązaniem niespotykanym. Istota rozwiązania bazuje na wzajemnym połączeniu modułów technologicznych: linii do produkcji węgla drzewnego z retortą pionową, wysokoparametrowego kotła parowego, turbiny parowej z generatorami prądowymi i wymienników ciepła. oczywiście przy zastosowaniu ich na skalę przemysłową.

Wytwarzana w skojarzeniu dwóch technologii energia elektryczna posiadała będzie status energii wytwarzanej ze źródeł odnawialnych.

Spółka z Wałcza zawarła już umowę z niemiecką DHG Vertriebs & Consultinggesellschaft mbH w sprawie sprzedaży wyprodukowanego węgla drzewnego i brykietów oraz umowę z Tauron Polska Energia S.A. dotyczącą sprzedaży energii elektrycznej oraz praw majątkowych tzw. zielonych certyfikatów.

Elektrociepłownia OZEN Plus zlokalizowana jest w obszarze Słupskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej w Wałczu zajmując w niej około 4,5 h ternu. Łącznie inwestycja zajmuje 10 ha, z czego urządzenia technologiczne wraz z budowlami zajmują ok. 2 ha, same hale magazynowe węgla drzewnego to prawie hektar, a resztę terenu to place składowe drewna oraz drogi i place manewrowe.

Źródło: WNP