Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Strona główna Artykuły lista artykułów Energia wiatrowa - energetyka wiatrowa na lądzie jest najtańszą z dostępnych technologii OZE
Energia wiatrowa - energetyka wiatrowa na lądzie jest najtańszą z dostępnych technologii OZE Poleć ten artykuł znajomemu...
Czwartek, 14 Styczeń 2010 15:33
wiatrakiWedług Europejskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (EWEA) energetyka wiatrowa na lądzie jest najtańszą z dostępnych technologii OZE. EWEA opublikowała 4 grudnia raport "Pure Power" (Czysta moc) zawierający analizę dotychczasowego rozwoju energetyki wiatrowej w Unii Europejskiej oraz zaktualizowane scenariusze rozwoju tego sektora do roku 2020 i 2030 w podziale na poszczególne kraje członkowskie.

Według autorów raportu energetyka wiatrowa będzie miała największy wkład w osiągnięcie celu obligatoryjnego Dyrektywy 2009/28/WE. Raport EWEA "Pure Power" (druga edycja) uwzględnia aktualne cele krajów członkowskich wynikające z zapisów dyrektyw, które określają dochodzenie do określonego udziału energii OŹE w bilansie zużycia energii finalnej w 2020 r.

W porównaniu z pierwszą edycją raportu cel wyznaczony przez EWEA dla energetyki wiatrowej wzrósł z 180 GW do 230 GW w roku 2020 oraz z 300 GW do 400 GW w roku 2030. Autorzy badania twierdzą, że realizacja tych celów będzie możliwa, jeżeli kraje członkowskie przestaną postrzegać system elektroenergetyczny jedynie jako krajową infrastrukturę przesyłową oraz podejmą szybkie i skuteczne działania w celu rozwoju wspólnego europejskiego systemu elektroenergetycznego.

Dla każdego kraju członkowskiego Raport EWEA prezentuje wyniki dwóch scenariuszy: scenariusz "low" (niski) oraz scenariusz "high" (wysoki). Scenariusz "niskiego" rozwoju opiera się na konserwatywnym podejściu EWEA, w którym celem na 2020 roku jest osiągnięcie na poziomie 230 GW zainstalowanej mocy w energetyce wiatrowej w całej UE i produkcji na poziomie 580 TWh.

Scenariusz „wysoki” opiera się na stwierdzeniu, że energia z wiatru jest najbardziej dostępną technologią z odnawialnych źródeł produkujących energię elektryczną i jest w stanie osiągnąć znacznie wyższy udział niż 12% w roku 2020 wskazywany przez Komisję Europejską. Dla wielu krajów członkowskich scenariusz „wysoki” oznacza uwzględnienie celów ogłoszonych już w ich krajowych strategiach energetycznych w 2009 roku. Scenariusz prognozuje zainstalowaną moc w elektrowniach wiatrowych w UE w 2020 roku na poziomie 265 GW i produkcję energii elektrycznej na poziomie 681 TWh.

Nawiązując do scenariusza „niskiego”, rozwój energetyki wiatrowej w Polsce w 2020 roku jest prognozowany na 10 500 MW, co oznacza średni roczny wzrost zainstalowanej mocy na poziomie 836 MW i produkcję energii elektrycznej na poziomie 25,4 TWh. Oznacza to 12,5% udziału w finalnym zużyciu energii elektrycznej w kraju w roku 2020. Obecnie produkcja w Polsce wynosi mniej niż 1 TWh.

Scenariusz „wysokiego” rozwoju prognozuje 12 500 MW zainstalowanej mocy w energetyce wiatrowej w 2020 roku. Oznacza to roczny przyrost w latach 2010-2020 na poziomie 1,002 MW. Według tego scenariusza produkcja energii elektrycznej z siłowni wiatrowych wyniesie w 2020 roku około 30 TWh, co będzie oznaczało 14,8% udziału w finalnym zużyciu energii elektrycznej w kraju.

Polska w przygotowanym opracowaniu uważana jest za kraj z bardzo dużymi możliwościami rozwoju w obszarze energetyki wiatrowej. W scenariuszu „wysokim” została umiejscowiona w grupie krajów razem z Francją i Włochami, gdzie przewidywana roczna instalacja mocy przekroczy 1000 MW, ale będzie niższa niż 2000 MW. Do grupy charakteryzującej się największym przyrostem mocy (od 2000 do 3000 MW) w ciągu roku należą Niemcy, Hiszpania i Anglia.

Autorzy opracowania oszacowali dla obydwu scenariuszy finalne zużycie energii elektrycznej w Polsce w roku 2020 na poziomie 203,7 TWh.

Źródło: CIRE