Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Strona główna Artykuły lista artykułów Energia odnawialna - 15 proc. energii z OZE to wysoka poprzeczka dla Polski
Energia odnawialna - 15 proc. energii z OZE to wysoka poprzeczka dla Polski Poleć ten artykuł znajomemu...
Poniedziałek, 18 Styczeń 2010 13:07
energia- Wymagania, które Polska ma przed sobą to próg 15% całkowitej produkcji energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych w roku 2020. Stanowi to wysoką poprzeczkę do pokonania w dalszym rozwoju farm wiatrowych w Polsce - powiedział dla portalu wnp.pl Mateusz Kurysz z działu Doradztwa Biznesowego, PricewaterhouseCoopers (PwC).

Unijna dyrektywa 2009/28/WE zakłada, że minimum 15% zużytej energii do 2020 roku ma pochodzić z odnawialnych źródeł energii (OZE). By ją w pełni zrealizować konieczna jest budowa 10 000 MW nowych mocy w energetyce elektrycznej w ciągu 10 lat, podczas gdy obecnie w energetyce wiatrowej zainstalowane jest niecałe 667 MW.

- Według szacunków Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej po trzech kwartałach 2009 roku łączna liczba zainstalowanych MW przekroczyła 660, co stanowi przyrost o około 190 MW w stosunku do końca roku 2008. Rosnące zainteresowanie tematem doskonale obrazuje fakt, że od roku 2003 ilość MW instalowanych rocznie nieustannie się zwiększa. Jednocześnie spada udział małych farm wiatrowych w ogólnej produkcji energii z wiatru na rzecz parków średniej i dużej wielkości - tłumaczył ekspert z PwC.

W dalszym ciągu jednak energetyka wiatrowa napotyka wiele barier. Główną z nich są źle funkcjonujące procedury związane z przyłączem podmiotów do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego (KSE) oraz brak prawnych możliwości szybkiej realizacji inwestycji sieciowych. Do zrealizowania pakietu klimatyczno - energetycznego niezbędne jest wprowadzenie w Prawie Energetycznym zmian usprawniających rozwój m.in. energetyki wiatrowej.

- Kluczowymi barierami w dalszym rozwoju energii wiatrowej w Polsce są nierozwinięta sieć przesyłowa (zwłaszcza w północnej części kraju), a także bariery natury administracyjno-prawnej. W przypadku braku woli ustawodawcy do wprowadzenia ułatwień w procesie inwestycyjnym, potencjał wzrostu tego sektora w Polsce może nie zostać w pełni zrealizowany, co niewątpliwie może przyczynić się do problemów z wypełnieniem przez nas norm UE- powiedział Mateusz Kurysz.

Źródło: WNP