Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Strona główna Artykuły lista artykułów Energia odnawialna - Igrzyska w Vancouver pod znakiem ekologii i czystej energii
Energia odnawialna - Igrzyska w Vancouver pod znakiem ekologii i czystej energii Poleć ten artykuł znajomemu...
Poniedziałek, 15 Luty 2010 00:00
energiaRozpoczynające się w kanadyjskim Vancouver zimowe igrzyska, będą jak twierdzą organizatorzy najbardziej "zielone" i najmniej ingerujące w środowisko.


Dbałość o naturę widać praktycznie wszędzie - podkreślają organizatorzy. Jak mówią już w trakcie przygotowywania się do igrzysk myślano o aspektach związanych z ekologią.

I tak wyznaczając trasy dla konkurencji biegowych i alpejskich nie ingerowano w przyrodę, praktycznie obyło się bez wycinki drzew i co ważniejsze bez zmian w rzeźbie terenu.

Wszystkie budynki są wykonane z ekologicznych materiałów lub takich, które nadają się do ponownego przetworzenia. Budując obiekty sportowe starano się do maksimum wykorzystać drewno i kamień.

Jak chwalą się organizatorzy, najwięcej "zielonych" rozwiązań zastosowano przy okazji rozwiązań energetycznych. Praktycznie całość energii pochodzi z elektrowni wodnych. Wykorzystano tam gdzie to było możliwe wody termalne. W celu minimalizacji zużycia energii tam gdzie to było możliwe zastosowano panele słoneczne - choć jak przyznają Kanadyjczycy nie było możliwe zastosowanie ich masowe. Przy okazji igrzysk propagowana będzie idea tzw. zielonych dachów.

Praktycznie zlikwidowano tzw. małą emisję. W żartach mówi się, że jedynymi dostarczycielami CO2 będzie znicz olimpijski i ogniska przy których będzie można upiec kiełbaski. Rozwiązano także problem komunikacji - spora część pojazdów będzie na prąd a autobusy na gaz.

Prawie całość zużywanej przez uczestników wody będzie ponownie wykorzystana i to pomimo że Kanada na brak źródeł słodkiej wody nie narzeka.

Wstępne szacunki organizatorów mówią, że dzięki wykorzystaniu prooszczędnych technologii podczas obecnych igrzysk zużyte będzie minimum o 50 proc. mniej energii niż podczas podobnej wielkości imprezy przed ćwierćwieczem.

Źródło: WNP