Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Strona główna Artykuły lista artykułów Energia słoneczna - Praktyczny system solarny
Energia słoneczna - Praktyczny system solarny Poleć ten artykuł znajomemu...
Poniedziałek, 22 Luty 2010 13:11
solarPowstał system solarny, który latem zbiera ciepło, a oddaje je zimą. Wprawdzie na razie system jest w przysłowiowych powijakach, ale nie zaszkodzi wiedzieć, że takie rozwiązanie już istnieje. Kto wie, czy za kilka lat panele słoneczne będą służyć nie tylko zaspokajaniu bieżącego zapotrzebowania na ciepło i energię, ale również tego, które może pojawić się po kilku miesiącach.

Najbardziej zaskakuje prostota technologii – system można wdrożyć praktycznie w każdym obiekcie. Składa się on z wysoce wydajnych paneli słonecznych, specjalnego rdzenia przechowującego ciepło i połączeń rozprowadzających zmagazynowane ciepło do punktów odbiorczych. Jest on montowany właśnie w domu jednorodzinnym w miejscowości Ravensbourne w Nowej Zelandii. W całym kraju, w ciągu dwóch lat od chwili rozpoczęcia programu Energy Efficient Homes, działa takich rozwiązań na razie 6.

Czy system się opłaca? Kalkulacje dla budowanego obecnie domu w Ravensbourne przedstawiają się następująco: 25 000$ to koszt wybudowania domu, w tym zawiera się 10 000$ przeznaczone na zakup i zainstalowanie wysokiej jakości systemu solarnego. W izolowanym polistyrenem 1,5 metrowym rdzeniu magazynującym ciepło można by uzyskać temperaturę ok. 80°Celsjusza. Ciepło w dni chłodniejsze posłużyłoby do ogrzania domu – w pomieszczeniach można by uzyskać dzięki temu temperaturę co najmniej 18°C.

Oczywiście, budynek będzie zabezpieczony przed stratami cieplnymi: przewiduje się wykonanie dodatkowego ocieplenia ścian i wmontowanie okien z szybami o niskim współczynniku przenikalności cieplnej.

Trudno na razie wypowiadać się na temat tego, czy inwestycja w system będzie strzałem w dziesiątkę. Tam, gdzie pogoda jest mniej kapryśna, a liczba dni słonecznych w roku większa niż u nas, i tam, gdzie zimy nie bywają podobne tegorocznej, pewnie warto będzie zastosować to rozwiązanie obniżające wydatki na energię i zmniejszające emisję CO2 do atmosfery.