Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Strona główna Artykuły lista artykułów Energia odnawialna - Jak osiągnąć 15 proc. udział energii ze źródeł odnawialnych?
Energia odnawialna - Jak osiągnąć 15 proc. udział energii ze źródeł odnawialnych? Poleć ten artykuł znajomemu...
Środa, 24 Luty 2010 10:03
energiaPrzygotowaliśmy plan osiągnięcia w Polsce 15 proc. udziału energii odnawialnej w energii finalnej zużytej w roku 2020. Osiągnięcie tego celu przez Polskę jest obowiązkiem wynikającym z ustaleń Unii Europejskiej - mówi Andrzej Cylwik, prezes CASE-Doradcy.

Spółka CASE-Doradcy przygotowała "Action Plan (Plan Wykonawczy): Ścieżki rozwoju wykorzystania odnawialnych źródeł energii do 2020 roku". Jaki jest cel tego dokumentu?

Plan wykonawczy jest planem osiągnięcia w Polsce 15 proc. udziału energii odnawialnej w energii finalnej zużytej w roku 2020. Osiągnięcie 15 proc. udziału energii odnawialnej jest obowiązkiem Polski wynikającym z ustaleń Unii Europejskiej, m.in. z pakietu klimatyczno-energetycznego.
Prace nad tym dokumentem już zostały zakończone, polski rząd będzie nad nim pracował przez najbliższe kilkanaście lat, to będzie jego praca ciągła. Rząd będzie musiał przygotowywać sprawozdania, będzie musiał ewentualnie składać wyjaśnienia lub nawet proponować zmiany w dokumencie.

Jakie są najważniejsze wnioski z Action Planu?

W tym dokumencie analizujemy możliwości zastosowania odnawialnych źródeł w trzech sektorach: w ciepłownictwie i chłodnictwie, elektroenergetyce oraz transporcie. W każdym z tych sektorów sytuacja wygląda inaczej. Najbardziej czytelne prognozy dotyczą sektora transportowego, gdzie w roku 2020 minimum 10 proc. zużywanych paliw mają stanowić biopaliwa. Ten obowiązek jest związany z sankcjami wobec firm paliwowych, które go nie wykonują. W roku 2010 udział biopaliw ma wynieść 5,3 proc., w kolejnych latach będzie systematycznie rósł aż do 10 proc. w roku 2020. Te wymogi dotyczą głównie udziału biopaliw w oleju napędowym, ponieważ oleju napędowego zużywamy w Polsce blisko czterokrotnie więcej niż benzyn. Prognozy, na których się opieraliśmy, do roku 2020 zakładają stabilizację, lub niewielki wzrost, zużycia benzyn. Natomiast w każdej z prognoz jest przewidywany przyrost zużycia oleju napędowego o kilka mln ton.

Jak wyglądają prognozy dotyczące elektroenergetyki i ciepłownictwa?

Obecnie w Polsce największe zużycie energii ze źródeł odnawialnych jest w sektorze ciepłowniczym, chłodnictwo ma w Polsce jeszcze zdecydowanie mniejsze znaczenie. Zużycie energii ze źródeł odnawialnych w ciepłownictwie i chłodnictwie w roku 2010 wyniesie ok. 4 tys. kilo toe, dla porównania, przewidywane zużycie energii elektrycznej z OZE to tylko ok. 700 kilo toe - czyli blisko 6 razy mniej.

Mówiąc o wykorzystywaniu odnawialnych źródeł w ciepłownictwie bierzemy pod uwagę także zastosowanie biomasy do ogrzewania tysięcy domów jednorodzinnych, a nie tylko w elektrociepłowniach i ciepłowniach. Obecnie ma to podstawowe znaczenie dla zastosowania energii ze źródeł odnawialnych.

Które źródło odnawialne w przypadku produkcji energii elektrycznej będzie miało największe znaczenie?

Konsultowaliśmy nasze prognozy ze stowarzyszeniami i organizacjami branżowymi skupiającymi producentów energii odnawialnej, w tym wiatrowej, geotermalnej z biomasy i innymi. Action Plan nie jest jedno wariantowy, przewidujemy w nim różne scenariusze. Jeden z wariantów traktujemy jako optymalny, czyli rekomendowany, ale przygotowaliśmy także wariant minimalny i maksymalny. Istnieje możliwość, że przy sprzyjających okolicznościach w kilku rodzajach energii odnawialnej jednocześnie nastąpi jej wyraźny przyrost. Projekt uwzględnia również pewną nadwyżkę na wypadek gdyby np. wystąpiła susza, wskutek której zbiory biomasy byłyby niższe i jej możliwości zużycia także okresowo zostaną ograniczone. Action Plan jest przygotowany w elastyczny sposób.

Duża dynamika rozwoju w kilku źródłach wytwarzania energii odnawialnej wcale nie martwi. Gdyby tak się stało, że jednocześnie nastąpi wysoka dynamika rozwoju np. energetyki wiatrowej i biogazowniach uzyskalibyśmy efekt komplementarny. Elektrownie gazowe są potrzebne na wypadek falowania wytwarzania energii przez elektrownie wiatrowe.

W jakim stopniu Action Plan jest zbieżny z "Prognozą zapotrzebowania na paliwa i energię do 2030 roku", która jest załącznikiem do "Polityki energetycznej Polski do roku 2030"? Tam również istnieje dość szczegółowa prognoza zapotrzebowania na energię finalną z OZE, także do roku 2020.

W projekcie Action Plan przyjmujemy taką samą wielkość energii finalnej w 2020 r. jak odpowiednio w "Polityce energetycznej Polski do roku 2030". Natomiast w prognozach zastosowania poszczególnych rodzajów OZE występują różnice.

Źródło: WNP