Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Strona główna Artykuły lista artykułów Energia odnawialna - Polska bez problemu wyprodukuje 15 proc. energii z OZE
Energia odnawialna - Polska bez problemu wyprodukuje 15 proc. energii z OZE Poleć ten artykuł znajomemu...
Wtorek, 02 Marzec 2010 13:18
żarówkaNie ma powodów do niepokoju i formułowania tezy, że osiągnięcie progu 15 proc. udziału energii odnawialnej w energii finalnej zużytej w roku 2020. się nie uda - mówi Andrzej Cylwik, prezes CASE-Doradcy.


Spółka CASE-Doradcy przygotowała "Action Plan (Plan Wykonawczy): Ścieżki rozwoju wykorzystania odnawialnych źródeł energii do 2020 roku". Czy możliwe jest spełnienie przez Polskę wymogu 15 proc. udziału energii z OZE? Można spotkać wiele opinii mówiących, że jest to nierealne lub bardzo trudne do uzyskania...

- Takie opinie wynikają z nieznajomości statystyki. Jeśli patrzy się tylko na elektroenergetykę to rzeczywiście wygląda, że udział odnawialnych źródeł jest niewielki, ale jeśli weźmiemy pod uwagę ciepłownictwo, w tym zużycie biomasy procesach spalania w milionach gospodarstw domowych, to widzimy, że wykorzystanie odnawialnych źródeł jest znacznie większe.
Od 2007 roku GUS przygotowuje raport statystyczny dotyczący OZE. Jeśli przyjmujemy liczby tam zawarte jako podstawę do analizy to nie ma powodów do niepokoju i formułowania tezy, że osiągnięcie progu 15 proc. się nie uda. Baza jest wyższa niż się wydaje tym, którzy patrzą tylko na energetykę zawodową, przemysłową, ciepłownie i elektrociepłownie miejskie. Polska jest krajem, gdzie dużo ludzi żyje w ośrodkach wiejskich i podmiejskich, gdzie zużywa biomasę, często w sposób tradycyjny. Można mieć zastrzeżenia do sposobu wykorzystywania biomasy, ale jest ona wykorzystywana.

Czy wykorzystanie biomasy w takich źródłach jest policzalne w wiarygodny sposób?

- To można policzyć. Trzeba wziąć pod uwagę jakie są wielkości zasobów biomasy w Polsce, począwszy od biomasy leśnej i rolniczej, jakie są wielkości odpadów z różnych gałęzi przemysłu, np. meblowego. Na potrzeby Action Planu przygotowaliśmy dokładną analizę zasobów biomasy w Polsce, opracowaliśmy także prognozy dotyczące wykorzystania gleb na plantacje roślin energetycznych. Nie zakładaliśmy przy tym żadnych hurra optymistycznych zmian i tego, że miliony hektarów zostanie obsianych roślinami energetycznymi, raczej jest to dość ostrożna i realistyczna ocena.

Jakie mogą być największe trudności w realizacji celu osiągnięcia 15 proc. energii ze źródeł odnawialnych w energii finalnej w 2020 r.

- Największe trudności występują w realizacji procesów inwestycyjnych i dotyczy to nie tylko inwestycji w sektorze energetycznym. Liczymy na kontynuowanie przez kolejne rządy polityki uproszczenia i urealnienia procedur projektowania a następnie realizacji inwestycji.

Jaka cześć energii z OZE w sektorze ciepłowniczym będzie pochodziła z dużych źródeł, jak elektrociepłownie i ciepłownie a jaka z gospodarstw indywidualnych?

- Zakładamy, że przyrost zastosowania OZE w latach 2010-2020 będzie pochodził z nowych i modernizowanych źródeł energii odnawialnej. Z tego powodu rola gospodarstw indywidualnych będzie malała. Jednocześnie przewiduje się wzrost zastosowania OZE w budynkach publicznych i przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej.

Czy w prognozach uwzględniali Państwo ciągłe istnienie systemu wsparcia dla energii ze źródeł odnawialnych i kogeneracji (zielone i czerwone certyfikaty)?

- W naszych prognozach uwzględniliśmy kontynuację dotychczasowych form wsparcia zastosowania energii odnawialnej oraz nowelizację ustawy - Prawo energetyczne, zezwalającą na jednoczesne wykorzystanie dwóch certyfikatów. W opracowaniach szczegółowych rozważaliśmy także wprowadzenie nowych form wsparcia, przykładowo: zastosowanie tzw. taryfy stałej dla fotowoltaiki, począwszy od 2013 roku. Proponując kontynuację dotychczasowych oraz ewentualne wprowadzenie nowych instrumentów finansowych stymulujących rozwój OZE braliśmy pod uwagę doświadczenia krajów unijnych, zaawansowanych w zastosowaniu OZE.

Źródło: WNP