Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Strona główna Artykuły lista artykułów Biomasa - Inwestycje w gospodarkę odpadami
Biomasa - Inwestycje w gospodarkę odpadami Poleć ten artykuł znajomemu...
Czwartek, 18 Marzec 2010 13:48
biomasa- Realizacja projektu systemu cieplnej utylizacji odpadów wymaga przede wszystkim odpowiedzi na podstawowe pytania dotyczące organizacji i komunikacji. Projekty techniczne mają istotne znaczenie, ale należy je rozpatrywać w następnej fazie. Kluczowe znaczenie ma zaangażowanie ekspertów, którzy powinni zapewnić profesjonalizację wszystkich koniecznych działań – tłumaczył Luciano Pelloni, TBF + Partner AG podczas międzynarodowej konferencji pn.”Gospodarka odpadami dla krajów Europy Środkowo- Wschodniej”.

Podstawą skutecznych przedsięwzięć z zakresu gospodarki odpadami jest przede wszystkim dobrze zrealizowana faza wstępna. Uruchomienie projektu systemu utylizacji odpadów wymaga profesjonalnego wsparcia zarówno w zakresie organizacji jak i techniki.

Doświadczenie w tym zakresie Polska może czerpać ze Szwajcarii. Aktualnie pracuje tam 29 zakładów energetycznej utylizacji odpadów WTE (waste-to-energy).
- Realizacja projektów tych zakładów na przestrzeni ostatnich 40 lat pozwala na wyciągnięcie wielu wniosków również dla działania takich jednostek w krajach, które stają przed zadaniem stworzenia nowoczesnego i niezawodnego systemu utylizacji odpadów - wyjaśniał Pelloni.

W Szwajcarii utylizacja odpadów realizowana jest na drodze recyklingu lub przeróbki cieplnej. Od roku 2000 obowiązuje zakaz składowania na wysypiskach naturalnych odpadów organicznych, takich jak odpady przemysłowe i odpady domowe.

Wyprodukowana z odpadów energia wynosi ok. 3200 GWh w postaci ciepła oraz 1800 GWh w postaci elektryczności rocznie. Produkuje się energię elektryczną w ilości 229 MW, co odpowiada około 3% całej szwajcarskiej produkcji energii elektrycznej oraz ponad 80% produkowanej w Szwajcarii energii odnawialnej (z wyłączeniem elektrowni wodnych).

- Tak dobry system utylizacji odpadów nie powstał natychmiast, ale w wyniku trwającej przez ostatnich 30 do 40 lat ewolucji praw i przepisów, jak też szeregu sukcesów i porażek. Działając w tym okresie w zakresie techniki energetycznej przeróbki odpadów nasz zespół konsultancki miał okazję uzyskania z tych wzlotów i upadków praktycznego doświadczenia - tłumaczył Luciano Pelloni.

Gospodarka odpadami ma duże znaczenie ekonomiczne. Łańcuch utylizacyjny otwiera kilka możliwości działań gospodarczych: zbiórka i segregacja, transport, utylizacja, odzyskiwanie energii i materiałów, a także utylizacja osadów.

Inwestycje w gospodarkę odpadami mają duży potencjał ekonomiczny i finansowy. Według Pelloniego wysokie kwoty i możliwości wzbogacenia się przyciągają różnych przedsiębiorców zarówno bardziej jak i mniej poważnych.

- Gdy władze lub instytucje ogłaszają plan zagospodarowania odpadów z ewentualną perspektywą budowy zakładu utylizacji odpadów powstaje znakomita okazja stworzenia zainteresowania dla oszustów z całego świata - przestrzegał Pelloni - głównym zadaniem jest zapobieganie fałszywym decyzjom już od samego początku realizacji wdrażania planu zagospodarowania odpadów.

Przyczyną większości niepowodzeń realizacji projektów nie leży w niedoskonałości planowania technicznego we wczesnej fazie. Przyczyną jest niedocenienie podstawowych problemów niemających związku z techniką. Rozwiązanie ich na samym początku realizacji projektu może zapobiec finansowej katastrofie. Podstawowe kwestie dotyczą odpowiedzi na pytania: jaka instytucja finansuje przedsięwzięcie i jak jest zorganizowana? Kto ma dostarczać odpady? Jak jest zorganizowane finansowanie? W jaki sposób uzyskano lokalizację i jakie są procedury zezwoleń? Jaka jest organizacja przygotowanego do realizacji projektu? Oraz jaka jest struktura i plan rozwinięcia projektu?

Źródło: WNP