Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Strona główna Artykuły lista artykułów Biogaz - Vattenfall zbuduje w Polsce elektrownie gazowe?
Biogaz - Vattenfall zbuduje w Polsce elektrownie gazowe? Poleć ten artykuł znajomemu...
Piątek, 19 Marzec 2010 14:07
biogazPrzygotowujemy w Polsce dwa projekty budowy elektrowni. Nie podjęliśmy jeszcze ostatecznych decyzji co do technologii i paliw, którymi te elektrownie byłyby zasilane - mówi Jacek Piekacz, prezes Vattenfall Poland.


Vattenfall kontynuuje prace nad przygotowaniem projektu budowy bloku 480 MW w EC Siekierki. Jak wyglądają inne plany Vattenfall w Polsce?

Przygotowujemy dwa projekty budowy elektrowni: jeden w Puławach, a drugi w Opaleniu w gminie Gniew na Pomorzu. Nie podjęliśmy jeszcze ostatecznych decyzji co do technologii i paliw, którymi te elektrownie byłyby zasilane. Jesteśmy na etapie pozyskiwania niezbędnych zgód i pozwoleń, te projekty są na różnym etapie zaawansowania.

Jednocześnie w trakcie przygotowania są opinie środowiskowe dotyczące tych projektów, a od ich wyników uzależniamy kontynuowane tych projektów.

Jakie są inne projekty Vattenfall w Polsce?

Mamy wiele projektów, choć są one aktualnie nieco ograniczone. Vattenfall funkcjonuje w 8 krajach europejskich, więc rynek europejski bardzo na nas oddziaływuje, kryzys w Polsce jest mniej widoczny, ale w Europie objawia się m.in. spadkiem zapotrzebowania na energię i niższymi cenami energii, a więc jako grupa mamy mniejsze przychody, stąd nasze możliwości inwestycyjne są nieco mniejsze. Na pewno będziemy realizowali kolejne inwestycje, zwłaszcza w odnawialne źródła, już jesteśmy największym producentem energii elektrycznej z farm wiatrowych na morzu, chcemy nadal ten kierunek rozwijać. Początkowo, w okresie ok. 2 lat, musimy z jeszcze większą uwagą i ostrożnością planować nowe inwestycje. W tym czasie możemy przygotować nowe projekty, aby zacząć je realizować, kiedy warunki prowadzenia inwestycji będą bardziej dogodne.

Podkreśla Pan, że Vattenfall działa w kilku krajach UE. Jak z tej perspektywy jest postrzegana Polska?

W Polsce istnieje ryzyko regulacyjne i dość często zmienia się prawo. Jednak Polska jest członkiem Unii Europejskiej, dzięki czemu ogólne warunki regulacyjne i prawne są z czasem zbliżane we wszystkich państwach członkowskich, a więc także i w Polsce. Vattenfall widzi Polskę jako miejsce możliwe do prowadzenia dużych inwestycji, chcemy się tutaj rozwijać i budować nowe moce, ponieważ widzimy, że zapotrzebowanie na energię będzie rosło. W Niemczech nie przewiduje się wzrostu zapotrzebowania na energię, ono może nieco wzrośnie, ale nie dojdzie do poziomu z 2008 r. z uwagi na wzrost efektywności energetycznej. Polska ma potencjał wzrostowy. Dodatkowo źródła wytwarzania w Polsce są stare i trzeba je wymieniać na nowe. Dlatego na pewno będziemy tu inwestować.

Źródło: WNP