Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Strona główna Artykuły lista artykułów Energia odnawialna - Energia odnawialna w Jabłonnie wzmocniona euro
Energia odnawialna - Energia odnawialna w Jabłonnie wzmocniona euro Poleć ten artykuł znajomemu...
Wtorek, 23 Marzec 2010 09:55
energiaW Jabłonnie powstanie nowoczesne Centrum Badawcze. Innowacyjny projekt Polskiej Akademii Nauk otrzyma z Unii ponad 75,8 mln zł.


Projekt zakłada utworzenie Centrum Badawczego składającego się z zespołu kilku laboratoriów wraz z zapleczem hotelowo-seminaryjnym i z infrastrukturą. Najważniejszym jego elementem stanie się Energooszczędny Hotel Inteligentny. Zostanie wyposażony w urządzenia zapewniające samowystarczalność energetyczną ze źródeł odnawialnych. Każde z nich będzie mogło stanowić odrębne stanowisko do prac badawczych. Wartość projektu wyniesie ponad 89,6 mln zł. Inwestycja zakończy się w 2013 r.

Centrum zajmie się pracami badawczymi nad m.in. strategią rozwoju nowych źródeł energii, odnawialnymi i niekonwencjonalnymi źródłami energii, biopaliwami, ekologicznymi skutkami konwersji energii, a także nad wdrażaniem nowych technologii. Jego współpraca z Mazowiecką Agencją Energetyczną powinna przyczynić się do zwiększenia liczby dobrych praktyk związanych z energią na Mazowszu.
Marszałek województwa Adam Struzik podkreślił, że inwestycja znakomicie wpisuje się w wytyczne Unii Europejskiej o gospodarowaniu energią i że placówka odegra ważną rolę w pozyskiwaniu nowych źródeł energii oraz w opracowywaniu sposobów racjonalnego nią zarządzania.

Źródło: WNP