Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Strona główna Artykuły lista artykułów Energia słoneczna - Ile trzeba czasu, by zwróciła się inwestycja w solary?
Energia słoneczna - Ile trzeba czasu, by zwróciła się inwestycja w solary? Poleć ten artykuł znajomemu...
Środa, 24 Marzec 2010 10:37
solarMimo niesprzyjającej aury w Polsce zainteresowanie instalacjami solarnymi rośnie z roku na rok. Jak wylicza "Dziennik Gazeta Prawna", w 2009 r. kolektory słoneczne zainstalowano w co najmniej 28 tys. polskich domów. Łącznie działają już w ok. 80 tys. budynków.

Według ekspertów cytowanych przez dziennik, w Polsce kolektory nadają się do podgrzewania wody do celów użytkowych. Na ogrzanie domu przez cały rok energią słoneczną nie ma co liczyć. Winne są warunki, czyli słabe nasłonecznienie i zima, kiedy to solary tracą prawie zupełnie swoją sprawność w ujemnych temperaturach.

Jak wylicza "DGP", koszt instalacji wynosi ok. 12 tys. zł. W przypadku domu jednorodzinnego o powierzchni 150 mkw. , zapotrzebowaniu na energię w wysokości 16 tys. kWh i powierzchni absorpcyjnej urządzenia 6,7 mkw., roczna oszczędność wynosi 2060 zł, gdy woda podrzewana jest energią elektryczną i 1600 zł, gdy używa się węgla. Według obliczeń cytowanego przez "DGP" eksperta, inwestycja w energię solarną powinna się zwrócić w ciągu 5-7 lat, a w praktyce trwa to 7-10 lat.

Źródło: WNP