Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Strona główna
Google i GE dążą do rewolucji w energetyce
Piątek, 19 Wrzesień 2008 01:00

Podczas konferencji Google Zeitgeist 2008, Jeffrey R. Immelt, prezes GE oraz Eric Schmidt, prezes Google, ogłosili nawiązanie partnerskiej współpracy między firmami. Jej celem jest m.in. stworzenie systemu generowania, przesyłania i dystrybucji energii elektrycznej, zwanego „inteligentną siecią energetyczną” (smart grid).

Poza stworzeniem systemu generowania i dystrybucji smart grid współpraca zakłada wspólne projekty nad przystosowaniem systemu do obsługi elektrycznych środków transportu nowej generacji.

Według dyrektorów obu firm, system energetyczny XXI wieku powinien łączyć zaawansowane technologie energetyczne, w których specjalizuje się GE, z najnowszymi technologiami informatycznymi, którymi zajmuje się Google.

Firmy ogłosiły, że celem współpracy jest zapewnienie użytkownikom atrakcyjnej oferty energetycznej poprzez umożliwienie im zakupu energii odnawialnej, używania samochodów elektrycznych typu plug-in, (czyli pojazdów, których akumulatory mogą być ładowane bezpośrednio z gniazdka elektrycznego) oraz obniżenia rachunków za energię dzięki lepszemu zarządzaniu jej zużyciem we własnych domach.Nawiązana współpraca wpisuje się w globalną inicjatywę GE Ecomagination, której celem jest wprowadzanie na rynek produktów i technologii, służących rozwiązywaniu problemów związanych z ochroną środowiska. Chodzi w niej też o to, by znaleźć odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na energię elektryczną.

W ramach Ecomagination, firma GE zobowiązała się do przeznaczania do 2010 roku kwoty 1,5 mld USD rocznie na badania nad technologiami przyjaznymi dla środowiska. W tym momencie, portfolio GE Ecomagination obejmuje 65 produktów i usług.

Firmy GE i Google zapowiedziały także, iż będą opowiadać się za taką polityką rządu federalnego, która ułatwi zbudowanie w Stanach Zjednoczonych systemu energetycznego na miarę dwudziestego pierwszego wieku. Za najważniejsze cele tej polityki uznano planowanie i rozmieszczanie mocy przesyłowych w sposób umożliwiający wprowadzenie w USA systemów generowania energii odnawialnej na dużą skalę i uruchomienie inteligentnej sieci elektroenergetycznej, która ułatwi przedsiębiorstwom utilities i użytkownikom końcowym efektywniejsze zarządzanie energią.

 

(źródło: wnp.pl, Adam Brzozowski)

LAST_UPDATED2