Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Strona główna Artykuły lista artykułów Biomasa - Dalkia w Łodzi i Poznaniu zbuduje kotły wyłącznie na biomasę
Biomasa - Dalkia w Łodzi i Poznaniu zbuduje kotły wyłącznie na biomasę Poleć ten artykuł znajomemu...
Wtorek, 18 Maj 2010 08:47

biomasaDalkia rozpoczyna budowę kotłów na biomasę, dzięki którym już od 2012 roku osiągnie udział odnawialnych źródeł energii (OZE) w wysokości 18 proc. produkcji w Polsce. Moc instalacji to łącznie 67 MW elektrycznych.

Dalkia Polska rozpoczyna, w należących do niej elektrociepłowniach w Łodzi i w Poznaniu, prace konwersji 2 kotłów węglowych na kotły dedykowane w 100 proc. do spalania biomasy.

To największy projekt spalania biomasy w Grupie Dalkia a także pierwsza tak duża modernizacja elektrociepłowni w Polsce. Nakłady inwestycyjne mają osiągnąć poziom około 70 milionów euro. Około 600 tys. ton biomasy, w 80 proc. pochodzenia leśnego, będzie spalanych po zakończeniu konwersji kotłów, to jest pod koniec roku 2011. Projekt pozwoli na uniknięcie emisji 460 tys. ton CO2 rocznie.
Dzięki rozpoczynającej się konwersji Dalkia Polska w roku 2012 przekroczy 15 proc. próg wykorzystania OZE, wyznaczony na rok 2020 w dokumencie „Polityka energetyczna Polski do 2030 roku”.

Przez okres 18 miesięcy trwania robót będzie jednocześnie tworzony system zaopatrzenia w biomasę. Większość paliwa dostarczana będzie przez dostawców zewnętrznych, a część będzie pochodzić z 2000 ha plantacji roślin energetycznych, jakie Dalkia Polska prowadzi od kilku już lat w okolicach Poznania i Elbląga. W tej chwili całkowita ilość niezbędnego paliwa została zakontraktowana.

Elektrociepłownie, w których będzie spalana biomasa charakteryzują się wysoką efektywnością energetyczną. Należą one do spółek Dalkia Poznań ZEC i Dalkia Łódź. Będą zasilać krajową sieć energetyczną w energię zieloną oraz dostarczać ciepło do 700 tys. mieszkańców będących użytkownikami sieci ciepłowniczej w Łodzi i w Poznaniu. Tak więc do blisko 70 MW zainstalowanej mocy elektrycznej dochodzi 140 MW mocy cieplnej. Dla mieszkańców i środowiska naturalnego obu miast projekt ma więc ogromne znaczenie.

Dalkia Polska, już teraz jest jednym z głównych podmiotów stosujących OZE. Od dwóch lat elektrociepłownie poznańska i łódzka współspalają biomasę i węgiel, udział biomasy w wysokości 10 proc., w tym procesie generuje 3 proc. zielonej energii elektrycznej.

Grupa Dalkia posiada na terenie całego świata 176 instalacji spalania biomasy, których łączna moc wynosi 3135 MW termicznych i 664 MW elektrycznych, a które spalają 1,8 mln ton biomasy. Celem grupy do roku 2020 jest osiągnięcie sześciokrotnie większych wyników. We Francji Dalkia jest pierwszym operatorem ciepłowni opalanych drewnem energetycznym.