Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Strona główna Artykuły lista artykułów Energia odnawialna - W Krajowym Planie Działań na rzecz OZE powinno być więcej słońca i jasno określone wsparcie
Energia odnawialna - W Krajowym Planie Działań na rzecz OZE powinno być więcej słońca i jasno określone wsparcie Poleć ten artykuł znajomemu...
Wtorek, 15 Czerwiec 2010 14:52

energiaTym samym Panel 20x2020 postuluje, aby scenariusz "maksymalny" obecnego projektu KPD i jednocześnie scenariusz bazowy Panelu 20x2020 rozwoju termicznej energetyki słonecznej, stał się ostateczną prognozą w "Krajowym planie działań na rzecz odnawialnych źródeł energii".

Panel Słoneczny 20x2020 zwraca uwagę także na fakt, że autorzy KPD pominęli instrumenty wsparcia jakie powinny stać za proponowanym scenariuszem-prognozą w okresie do 2020 roku, z uwzględnieniem dynamiki ich zmian i dostosowania do efektów "krzywej uczenia się sektora". Dlatego też proponują system wsparcia dla energetyki słonecznej na lata 2011- 2020, w którym uwzględnione zostały obecne i prognozowane (wymagane) tempo rozwoju energetyki słonecznej, dotychczasowe doświadczenia i w którym ujęte i zbilansowane zostały obecne i planowane środki na wsparcie tego sektora: program dotacji proponowany przez NFOŚiGW, programy dotacji przewidziane w Regionalnych Programach Operacyjnych.

"W proponowanym systemie wsparcia przyjęto, zmienny, malejący w miarę rozwoju rynku i wzrostu cen paliw kopalnych udział dotacji (najważniejszy obecnie instrument wsparcia małych technologii off grid) we wsparciu inwestycji termicznej energetyki słonecznej. Średni udział dotacji w latach 2011-2020 wyniesie niecałe 6,5%, z tym że udział ten w poszczególnych okresach będzie maleć z 10,5 % w latach 2011-2014 (tu środki są w minimum 50% już zbilansowane w krajowych funduszach ekologicznych i strukturalnych UE) do ok. 4,3% w latach 2018-2010. Sektor energetyki słonecznej termicznej w Polsce działa w warunkach pełnej konkurencji wielu producentów i dostawców urządzeń i usług. Dlatego założono, również, że koszty montażu i zakupu kompletnej instalacji będą spadać z 2600 zł/m2 w okresie 2011-2014 roku do 1800 zł/m2 w 2020 roku. Zoptymalizowana kwota dotacji uwzględniająca powyższe wymagania powinna wynosić 2,4 miliarda zł, w przeliczeniu na rok - średnio 240 milionów zł." - czytamy w dokumencie.

Efektywny system wsparcia nie może ograniczać się tylko do określania samej skali dotacji. Inaczej dotacje nie będą efektywnie wykorzystane. Panel 20x2020 proponuje zintegrowany system wsparcia w postaci instrumentów, które powinny być ze sobą skorelowane oraz skoordynowane w celu optymalizacji wsparcia na różnych etapach rozwoju sektora energetyki słonecznej.

"Konieczne jest zatem wybranie priorytetowych i najbardziej efektywnych w perspektywie najbliższych 10 lat instrumentów wsparcia. Panel 20x2020 za najbardziej, efektywne i istotne dla sektora energetyki słonecznej uznaje wsparcie dla właścicieli budynków jednorodzinnych w postaci ujednoliconego, uproszczonego, ogólnokrajowego systemu dotacji, uzupełnionego mniej zbiurokratyzowanym system ulg podatkowych i innych instrumentów dodatkowych."

Panel Słoneczny 20x2020 zwraca uwagę również na konieczność szkolenia instalatorów, która jest niezbędnym i integralnym systemem wsparcia i utrzymania jakości usług wymaganym przez dyrektywę 2009/28/WE do wprowadzenia już od 2013 roku. Panel 20x2020 proponuje aby w KPD zaznaczono, że delegacja ustawowa do przepisów wykonawczych umożliwiających wprowadzenie systemu certyfikacji instalatorów systemów słonecznych będzie przygotowana przez rząd RP do końca 2011 roku.

Panel 20x2020 dostrzega także potrzebę dodatkowej starannej redakcji projektu KPD, celem uniknięcia powtórzeń i niespójności w szczególności liczbowych, związanych np. z podawanymi różnymi wielkościami przewidywanego zużycia energii ze źródeł odnawialnych w latach 2011-2020.

Panel 20x2020 postuluje także znaczące skrócenie części KPD dotyczącej opisu historycznych instrumentów wsparcia. Nieznana jest wartość formalna informacji zawartych w załącznikach, a w szczególności scenariuszy i wariantów rozwoju poszczególnych branż energetyki odnawialnej w Polsce.

"Prawdopodobnie tego typu informacje "dodatkowe" nie mają żadnego znaczenia formalnego, zobowiązującego do określonego działania czy zachowania" - podaje Panel Słoneczny 20x2020.

Panel Producentów Urządzeń i Instalatorów Systemów Energetyki Słonecznej utworzony został w celu wypracowania w imieniu całego sektora termicznej energetyki słonecznej wizji rozwoju sektora w uwarunkowaniach nowej dyrektywy 2009/28/WE o promocji stosowania odnawialnych źródeł energii.

Źródło: WNP