Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Strona główna Artykuły lista artykułów Energia odnawialna - Kolejna organizacja branżowa postuluje zmiany w Krajowym Planie Działań w zakresie OZE
Energia odnawialna - Kolejna organizacja branżowa postuluje zmiany w Krajowym Planie Działań w zakresie OZE Poleć ten artykuł znajomemu...
Środa, 16 Czerwiec 2010 08:21

energiaKolejna organizacja branżowa krytycznie ocenia projekt Krajowego Planu Działania (KPD) w zakresie odnawialnych źródeł energii (OZE). Zdaniem Polskiej Izby Gospodarczej Energii Odnawialnej (PIGEO) przedłożony do konsultacji społecznych projekt KPD nie zapewnia wywiązania się Polski z dyrektywy 2009/28/WE, mówiących o konieczności wprowadzenia skutecznie zaprojektowanych środków.
KPD miał mieć charakter strategiczny dla OZE z pełnym zakresem działań, mechanizmów i propozycjami usprawnień administracyjno-prawnych i wreszcie wprowadzenie stabilności polityki inwestycyjnej poprzez właściwe mechanizmy wsparcia. Tymczasem projekt KPD przedłożony do konsultacji społecznych przedstawia zbiór istniejących przepisów i regulacji prawnych dla OZE, często z nieprawidłową interpretacją nie odzwierciedlającą stanu faktycznego. W efekcie dokument ten nie obejmuje w pełni swym zakresem opracowania zagadnień wynikających z dyrektywy 2009/28/WE oraz szablonu Krajowego Planu Działania dla OZE przedstawionego w decyzji Komisji Europejskiej z dn. 30 czerwca 2009 r.
PIGEO szczególnie zwraca uwagę na potrzebę zwiększenia prognozowanego udziału OZE w KPD z wykorzystaniem ewentualnej nadwyżki na mechanizmy współpracy z innymi krajami UE. Zdaniem PIGEO takie podejście zwiększa bezpieczeństwo dla spełnienia minimalnego progu dla udziału OZE w roku 2020, przy mniejszej niż zakładana efektywności energetycznej. Stanowisko PIGEO jednoznacznie wskazuje na potrzebę wprowadzenia gwarantowanego i priorytetowego dostępu do sieci, zapewnienia gwarancji długofalowego wsparcia na etapie operacyjnym z perspektywą roku 2035 i przez okres co najmniej 15 lat dla danego projektu oraz wyeliminowanie wsparcia dla mało efektywnych jednostek scentralizowanych spalających biomasę z paliwami nieodnawialnymi. PIGEO zwraca także uwagę na potrzebę rozwoju generacji rozproszonej w kogeneracji oraz energii elektrycznej z OZE w transporcie.

Projekt ten zawiera wprawdzie cele ilościowe dla poszczególnych sektorów i technologii OZE ale nie zawiera najistotniejszego: planów działań oraz środków dla wdrożenia dyrektywy a w tym najbardziej oczekiwanych usprawnień procedur administracyjno-prawnych dla prowadzenia inwestycji w OZE.

Swoje uwagi PIGEO przesłało do Ministerstwa Gospodarki na ręce Waldemara Pawlaka.

Źródło: WNP