Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Strona główna Artykuły lista artykułów Coraz więcej energetycznych wiatraków
Coraz więcej energetycznych wiatraków Poleć ten artykuł znajomemu...
Środa, 12 Grudzień 2007 01:00

Inwestorzy wyczuli koniunkturę. W Polsce powstaje coraz więcej farm wiatrowych, bo na wytwarzaniu energii ze źródeł odnawialnych można sporo zarobić.

Żeby czerpać korzyści z posiadania farmy wiatrowej, trzeba podłączyć ją do sieci energetycznej. Jest to trudne technicznie i może trwać dość długo. Przyłączanie nowych źródeł energii do sieci zależy od wielu czynników. Jednal to nie zraża inwestorów.

Do sieci Energa-Operator przyłączonych jest 45 elektrowni wodnych o łącznej mocy 355 MW (są wśród nich małe młyny o mocy kilkudziesięciu kilowatów, przyłączone do sieci niskiego napięcia, jak i wielkie elektrownie we Włocławku czy Żydowie, połączone z siecią wysokiego napięcia) oraz 14 elektrowni wiatrowych (142,5 MW - wszystkie przyłączone są do sieci wysokiego napięcia) - wymienia "Gazeta Prawna".

Nowe wnioski o przyłączenie elektrowni wiatrowych (inne do Energi-Operatora nie trafiły) znajdują się w różnych fazach realizacji. Firma ma podpisanych 29 umów o przyłączenia o łącznej mocy ok. 1300 MW. Ich realizacja (tj. wybudowanie podłączenia wiatraków do sieci) powinna zakończyć się w 2011 roku. (jest to zapisane w planach rozwoju Energi-Ope-rator).

Ważne warunki przyłączenia przygotowano dla 56 farm wiatrowych, których łączna moc wynosi ok. 1100 MW. Dla dalszych 1300 MW (25 elektrowni wiatrowych) warunki przyłączenia są w trakcie opracowywania. Poza tym 127 projektów farm wiatrowych o łącznej mocy ok. 7600 MW ma uzgodniony zakres i warunki wykonania ekspertyz oddziaływania na krajowy system elektroenergetyczny. Inwestycje dotyczą terenów nadmorskich.

- W sieci RWE Stoen Operator nie ma odnawialnych źródeł energii. Nie złożono wniosków o takie przyłączenia - mówi w dzienniku Iwona Jarzębska z RWE Stoen.

Nie oznacza to, że w Warszawie nie ma odnawialnych źródeł. Od czerwca biomasę spala np. Vattenfall Heat Poland w Elektrociepłowni Żerań (ścinki z fabryk meblowych zastępują 10 proc. węgla), ale ten zakład podłączony jest do sieci PSE-Operator.

- W 2004 roku Vatenfall Distribution Poland wydał warunki przyłączenia do sieci dla czterech odnawialnych źródeł energii, w 2005 roku dla siedmiu, a w 2006 roku - pięciu. W tym roku takie decyzje zapadły w odniesieniu do czterech instalacji. Dotychczas były przede wszystkim źródła biogazowe (wysypiska śmieci) i jedno fotowoltaiczne (zamiana energii słonecznej na elektryczną) - mówi w "GP" Łukasz Zimnoch z Vattenfalla.

Trwa też opracowywanie warunków przyłączenie do sieci VDP dla sześciu farm wiatrowych o łącznej mocy ok. kilkudziesięciu megawatów.

Do sieci 110 kV należącej do Enei przyłączone są dwie farmy wiatrowe o mocy kilkudziesięciu MW. Firma ma też podpisanych 71 umów przyłączeniowych dotyczących nowych odnawialnych źródeł energii o łącznej mocy 240 MW. Najwięcej wniosków w sprawie farm wiatrowych trafia do oddziałów Enei w Szczecinie, Poznaniu (głównie małe instalacje przyłączane do sieci średniego napięcia) i Gorzowie Wielkopolskim.

W miejscowości Dargoleza (niedaleko Słupska) powstaje farma wiatrowa o mocy ok. 250 MW. Choć jest to teren Energi, będzie ona podłączona bezpośrednio do sieci najwyższych napięć 400 kV należącej do PSE-Operator. Powstanie tam też stacja transformatorowa 400/110 kV, która umożliwi połączenie z siecią Energi - czytamy w "GP".

Do złożenia dokumentów o pozwolenie na budowę potrzebne są zgody właścicieli nieruchomości, na których maja stanąć słupy, a to nie jest łatwe do uzyskania. Przyłącza mają różną długość. Są kilkusetmetrowe, ale zdarzają się również 40-kilometrowe. Operatorzy skarżą się, że część inwestorów zgłaszających się z wnioskami o wydanie warunków przyłączenia wcale nie ma zamiaru budować elektrowni wiatrowych. Chodzi im jedynie o sprzedaż nieruchomości wraz z dokumentami pozwalającymi na budowę wiatraków.

 

(źródło : Gazeta Prawna)