Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Strona główna Artykuły lista artykułów Kłopoty Wielkiej Brytanii z zieloną energią
Kłopoty Wielkiej Brytanii z zieloną energią Poleć ten artykuł znajomemu...
Poniedziałek, 13 Sierpień 2007 01:00

Wielka Brytania może nie spełnić unijnych kryteriów w dziedzinie energii odnawialnej. Raport urzędników radzi szukać sojuszników dla zmiany prawa w Niemczech, we Włoszech i w Polsce.

Tajny raport brytyjskiego Ministerstwa Gospodarki w tej sprawie ujawnił dziennik "The Guardian". Zdaniem autorów raportu Wielka Brytania z wielkim trudem zdoła osiągnąć w 2020 r. pułap 9 proc. energii ze źródeł odnawialnych - poinformowała "Gazeta Wyborcza".

Dziś jest to 2 proc., znacznie poniżej unijnej średniej, która wynosi 7 proc. (w Polsce 3,7 proc., w przodujących pod tym względem Niemczech 13 proc.). Tymczasem uzgodniona już unijna norma na 2020 r. wynosi 20 proc.

Za niewypełnienie norm "zielonej energii" grożą surowe kary, które będą płacić firmy. W konsekwencji spowoduje to podwyżkę cen energii, a to z kolei przełoży się na konkurencyjność danego kraju i wzrost gospodarczy - wyjaśnia "GW".

Autorzy raportu radzą brytyjskiemu rządowi lobbowanie w Komisji Europejskiej i wśród państw członkowskich za zmianą przepisów. W grę wchodzi uwzględnienie jako źródła "zielonego" energii atomowej albo budowanie w zamian elektrowni słonecznych w Afryce.

Państwa, wśród których należy prowadzić lobbing, to zdaniem autorów raportu Francja, Włochy, Polska i Niemcy. Polska prawdopodobnie mogłaby być sojusznikiem Brytyjczyków - zdaniem wielu energetyków nie mamy szans na wypełnienie unijnych norm i grożą nam kary, choć część ekspertów uważa, że Polska mogłaby z nawiązką wykonać unijny plan za pomocą biomasy. Raczej trudno będzie Brytyjczykom pozyskać Niemcy, europejskiego lidera w dziedzinie energii odnawialnej - czytamy w "Gazecie Wyborczej".

 

(źródło : Gazeta Wyborcza)