Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Strona główna Artykuły lista artykułów Energetyka wodna wymaga wsparcia
Energetyka wodna wymaga wsparcia Poleć ten artykuł znajomemu...
Wtorek, 17 Lipiec 2007 01:00

Perspektywy rozwoju energetyki wodnej w naszym kraju hamuje wysoki koszt niezbędnych inwestycji orz brak kategoryzacji świadectw pochodzenia w zależności od stosowanej technologii - uważa Tadeusz Sobolewski ze Stowarzyszenia Energii Odnawialnej.

Jego zdaniem brak kategoryzacji świadectw pochodzenia stawia w uprzywilejowanej pozycji technologie współspalania, jako najtańsze i stanowi barierę hamującą rozwój technologii droższych, ale bardziej przyjaznych dla środowiska, takich jak elektrownie wodne czy wiatrowe.

- Świadectwo pochodzenia dla energetyki wodnej powinno kosztować obecnie ok. 350 zł na megawatogodzinę, żeby inwestycja w tym sektorze mogła być opłacalna - uważa Tadeusz Sobolewski. Tymczasem obecna cena giełdowa wynosi ok. 240 zł/MWh.

W jego opinii, potencjalnie energetyka wodna w Polsce w latach 2010-2020 może się rozwijać w trzech kierunkach. Pierwszy to budowa nowych stopni wodnych wraz z elektrowniami, ale przy nakładach potrzebnych na tego typu przedsięwzięcia trudno powiedzieć ile z planowanych inwestycji doczeka się realizacji.

Druga droga to wykorzystanie istniejących budowli piętrzących do budowy elektrowni. - Większość takich budowli została już wykorzystana, zostały żeglugowe stopnie na górnej Odrze, ale charakteryzują się one niskimi spadami, co powoduje, że inwestycje balansują na granicy opłacalności - wyjaśnia przedstawiciel SEO.

Wreszcie trzeci kierunek to modernizacja i renowacja istniejących obiektów. - W Europie modernizacje elektrowni wodnych dają przyrost mocy przeciętnie o 15 proc. - mówi Tadeusz Sobolewski.
W Polsce wyjątkowym przykładem była modernizacja elektrowni w Solinie z lat 2000-2003, która zaowocowała wzrostem mocy aż o 47 proc. (ze 136 do 200 MW).

 

(źródło : wnp.pl Piotr Apanowicz)