Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Strona główna Artykuły lista artykułów RWE planuje w Polsce budowę kolejnych 300 MW elektrowni wiatrowych
RWE planuje w Polsce budowę kolejnych 300 MW elektrowni wiatrowych Poleć ten artykuł znajomemu...
Wtorek, 30 Wrzesień 2008 01:00

Spółka RWE Innogy, odpowiedzialna w Grupie RWE za energię odnawialną, planuje w Polsce budowę kolejnych 300 megawatów (MW) energii wiatrowej.Łącznie z obecnie realizowanymi, a ogłoszonymi w 2007 r. projektami wiatrowymi w Suwałkach i Tychowie o mocy 80 MW, kolejnymi projektami o mocy 200 MW zapowiedzianymi w marcu br. oraz ogłoszonymi w dniu dzisiejszym 300 MW, RWE planuje wybudować w Polsce łącznie 580MW mocy wytwórczych pochodzących z wiatru.


Farmy wiatrowe zostaną zlokalizowane na Mazurach, Pomorzu i w Wielkopolsce. Pierwsze elektrownie wiatrowe powinny zostać włączone do sieci elektroenergetycznej już w 2009-2010 roku.

- Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, Grupa RWE planuje intensywne inwestycje w moce odnawialne i prawie 4-krotne zwiększenie produkcji energii odnawialnej, do 4500 MW, co w ciągu kolejnych 10 lat pozwoli RWE stać się jedym z czołowych europejskich producentów energii odnawialnej. Do 2012 roku każdego roku RWE będzie inwestowało około miliard euro w projekty energii odnawialnej w Europie. Cieszę się, że RWE przyczyni się także poważnie do rozwoju energii odnawialnej w Polsce. Jesteśmy na dobrej drodze, by w Polsce wybudować elektrownie wiatrowe o łącznej mocy 580 MW - Filip Thon, Prezes RWE Polska.

Budowa farm wiatrowych ma duże znacznie dla polskiego rynku energii odnawialnej. W ramach dostosowania polskiego ustawodawstwa do dyrektyw unijnych zapotrzebowanie na energię odnawialną w Polsce gwałtownie rośnie - od 5,8 TWh w 2007 roku do oczekiwanych 13,4 TWh w 2010 roku, co stanowi odpowiednio 5,1proc. i 10,4 proc. energii sprzedawanej klientom końcowym.

Na koniec 2007 roku do polskiej sieci elektroenergetycznej było przyłączone zaledwie około 300 megawatów pochodzących z wiatru.

Zgodnie z zapowiedziami RWE planuje także budowę w Polsce największego bloku na węgiel kamienny. Będzie miał on moc 800 megawatów i powstanie z wykorzystaniem nowoczesnych rozwiązań technicznych, cechujących się niskim poziomem emisji CO2. Nowy blok znacząco przyczyni się do zaspokojenia wzrostu zużycia energii w Polsce na poziomie 3-5 procent rocznie i poprawi bezpieczeństwo energetyczne kraju. Inwestycja o wartości 1,5 miliarda euro. Projekt zostanie zrealizowany jako wspólne przedsięwzięcie RWE i Kompanii Węglowej, w którym RWE zachowa udziały większościowe. Elektrownia powstanie na terenie kopalni Piast Ruch II należącej do Kompanii Węglowej w miejscowości Wola na Śląsku, a jej uruchomienie planowane jest na początek 2015 roku.

 

 

 W konsekwencji intensywnego rozwoju działalności Grupy RWE na polskim rynku, inwestycji

w proekologiczną, niskoemisyjną elektrownię węglową i źródła odnawialne oraz ogólnokrajową ofertę sprzedaży energii 1 października 2008 roku RWE Stoen zmienia nazwę na RWE Polska.

- Polski rynek jest ważny dla RWE. Dzięki już zrealizowanym i zapowiadanym inwestycjom, których całkowita wartość sięga około 2,5 miliarda euro, RWE staje się jednym z największych inwestorów zagranicznych w Polsce – mówi Filip Thon, Prezes RWE Polska. – Ogłoszona na początku 2008 roku nowa strategia RWE „Dalszy rozwój, mniej CO2”, stwarza nowe horyzonty rozwoju działalności Grupy w Polsce.

Obecnie działalność RWE w Polsce nie ogranicza się do sprzedaży i dystrybucji energii elektrycznej
w Warszawie. RWE Polska zyskuje dodatkowe odpowiedzialności. Spółka będzie odpowiadać również za wsparcie rozwoju RWE na polskim rynku, a nowa nazwa ma podkreślać kompleksowy charakter działalności Grupy RWE.

Nowa nazwa spółki podkreśla również fakt, że RWE Polska oferuje usługę sprzedaży energii elektrycznej w całym kraju. Konkurencyjne ceny, dobry poziom obsługi klienta oraz doświadczenie jednego z największych koncernów energetycznych w Europie sprawiają, że RWE Polska jest atrakcyjnym i wiarygodnym partnerem.

Wprowadzanie nowej nazwy firmy jest integralną częścią nowego wizerunku spółki „RWE – The Energy to lead”.

Nie zmienia się nazwa RWE Stoen Operator, dystrybutora energii elektrycznej na terenie Warszawy. Przesądza o tym lokalny charakter działalności przedsiębiorstwa.

Zmiana nazwy firmy nie będzie powodować żadnych niedogodności dla klientów. Dotychczas podpisane umowy nie będą wymagały wprowadzenia zmian.

RWE zatrudnia 63 tysiące osób, zaopatruje 20 milionów klientów w energię elektryczną i 10 milionów klientów w gaz. W 2007 roku przychody RWE wyniosły 43 miliardy euro.

 

 

(źródło: wnp.pl Dariusz Ciepiela)