Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Strona główna Artykuły lista artykułów Wykorzystywanie energii odnawialnej w ruchu drogowym
Wykorzystywanie energii odnawialnej w ruchu drogowym Poleć ten artykuł znajomemu...
Wtorek, 07 Październik 2008 13:25

Artykuł ten przedstawia sytuacje energii odnawialnej w rożnych sektorach energetyki niemieckiej w porównaniu do jej sytuacji w Polsce. Ponieważ sytuacja w Polsce nie jest mi tak dobrze znana jak sytuacja w Niemczech, mogą niestety wystąpić drobne nieścislości czy też brak opisu polskich odpowiedników. 


Porównanie sytuacji skoncentruje sie na trzech sektorach gospodarki:
1. Ruch drogowy, paliwa
2. Gospodarstwa domowe
3. Energia elektryczna

1. Ruch drogowy, paliwa

Ilość zużywanej energii w sektorze ruch drogowego - niestety - nadal rośnie (w przeciwieństwie do innych sektorów). Dlatego też najbardziej istotne jest „przełączenie” tego sektora na energię odnawialną.
Jednakże właśnie wielkośċ przemysłu naftowego i samochowego oraz jego jednolita struktura bardzo utrudniają to „przełączenie”.

Jest zasługą dwóch posłów do Bundestagu (posła Hansa-Josefa Fell, Zieloni oraz posła Herrmana Scheera) i ich usilnych starań, że biopaliwa (= paliwa odnawialne na podstawie biomasy) są w Niemczech zwolnione od podatku akcyzowego. Również nowo wybrany rząd deklarował, że chce utrzymaċ zwolnienie tych paliw od podatku akcyzowego. W rezultacie, paliwa te będą w sprzedaży nadal tańsze od paliw naftowych. Natomiast w Polsce, według mojego stanu wiedzy, paliwa te nie są zwolnione od podatku.

 

 



Strategia Niemiec w dziedzinie paliw odnawialnych koncentruje się na sprzedaży stu procentowych paliw na podstawie biomasy oraz na mieszaniu tych paliw do paliw „tradycyjnych” (tj. paliw naftowych)

Najważniejsze paliwa odnawialne:
1. Biodiesel
2. Oleje roślinne
3. Biogas
4. Etanol (=Alkohol)

1. Biodiesel:
Biodiesel można w Niemczech kupić na około 1200 stacjach paliwowych. Jest on od 7 do 10 centów tańszy w sprzedaży niż diesel tradycyjny.
Należy zwrócić uwagę na fakt, że biodiesel i olej roślinny to nie jest to samo. Biodiesel jest to chemicznie przetworzony olej roślinny, przede wszystkim olej rzepakowy. Przetworzenie go sprawia, że biodiesel jest lepiej dostosowany do potrzeb silnika niż olej roślinny. W związku z tym nie jest potrzebny specjalny silnik ani nie potrzeba go przebudowaċ. Należy tylko zwrócić uwagę na to czy silnik posiada atest producenta pozwalający na używanie biodiesela. W przypadku niektórych marek samochodowych należy przy zakupu samochodu zamówić pakiet Biodiesel (wyposażenie dodatkowe – nie powinno kosztować więcej niż 150 Euro). Na jednej ze stron internetowych www.ufop.de (w języku angielskim i niemieckim) można znaleśċ dodatkowe informacje na temat biodiesela, miedzy innymi spis stacji, na których można tankować biodiesel.

2. Oleje roślinne

Oleje roślinne (przede wszystkim rzepakowe) możną kupić w Niemczech na około 100 stacjach. Olej ten tak jak biodiesel jest tańszy od zwykłego diesla, nawet tańszy od biodiesela. Jest używany przede wszystkim jako paliwo na wsi. Wiekszośċ mieszkańców wsi ma w garażu własny pojemnik na olej, z którego mogą tankowaċ według potrzeb.

Dostawcami są młyny olejne, przede wszystkim na południu Niemiec. Niektórzy rolnicy tankują ciągniki olejem roslinnym z roślin własnej uprawy. Przez to powstają dodatkowe miejsca pracy na wsi (rolnicy, młyny olejne). Jest to zatem rówież strategia rozwoju wsi.
Niestety, silnik diesela musi być specjalnie przebudowany, żeby mógł spalaċ olej roślinny.

Są firmy, które się tym zajmują, np. www.Elsbett.com. Firmy te maja w ofercie również zestawy do przebudowy samochodów. Kupując samochód można samemu przebudować silnik. Wariant ten jest oczywiście tajńszy.

W Polsce jest mi znana tylko jedna firma przebudująca silniki. Znam ją z wiadomości, ale nie udało mi się ustalić gdzie firma ta ma swoja siedziebe.

 

 

3. Biogaz.

Biogaz jest gazem powstającm podczas procesu degradacji biomasy bez obecności tlenu. Do tego procesu może być używana biomasa rożnego rodzaju (siano, kukurydza...). Powstający gaz musi zostaċ oczyszczony i potem bardzo dobrze nadaje się jako paliwo samochodowe. Niestety w tej chwili biogaz nie jest dostępny na stacjach paliwowych. Można dostać jedynie gaz ziemny i tzw. Autogaz.

Te gazy należy rozróżniać. Oba nie są odnawialne. Autogaz jest produktem ubocznym procesu rafinacji oleju naftowego (tzn. w rafineri). Gaz ziemny natomiast wydobywa się z ziemi. Jego złoża często znajdują się w sasiedstwie złóż ropy naftowej.

Dlaczego informacja na temat „autogaz” i „gaz ziemny” znajdują się w tym artykule?

Autogaz jest po prostu bardzo popularny w Polsce. Natomiast gaz ziemny jest promowany przez Ministerstwo Środowiska RFN ze wzgledu na jego bardzo korzystne parametry emisji substancjach szkodliwych. Na rynku niemieckim są dostępne samochody przystosowane do gazu ziemnego. Można również dostosować silnik benzynowy do gazu ziemnego. Problemem może być bak na gaz ze względu na jego rozmiar i wage.

Gaz ziemny jest korzystny ze względu na możliwośċ domieszania do niego biogazu. Może wiec służyć jako pomost do używania biogazu.

4. Etanol

Etanol jest alkoholem, który powstaje w procesie degradacji biomasy w obecności tlenu. Na rynku niemieckim można znaleśċ niewiele modeli samochodów przystosowanych do tego paliwa (np. pojedyncze modele firmy Saab i Ford). Nadają się one już teraz do użytku codziennego, ponieważ mogą tankować zarówno zwykłą benzynę jak i etanol (tzw. samochody bifuel = dwupaliwowe). W związku z tym nie jest problemem dla tych samochodów, że w obecnej chwili rzadko jest sprzedawany etanol na stacjach. Używanie etanolu jest już dosyċ popularne w Szwecji. Oczekuje się, że odpowiednia siec stacji oferujacych etanol powstanie wkrótce w Niemczech.

 

 

 

(źródło: Martin Schnellinger)