Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Strona główna Artykuły lista artykułów Energia odnawialna w gospodarstwach domowych
Energia odnawialna w gospodarstwach domowych Poleć ten artykuł znajomemu...
Wtorek, 07 Październik 2008 13:40

Jako osoba prywatna i własciciel domu jedno- lub też wielorodzinnego należy zadecydować, jak typ ogrzewania i zarazem jaki nośnik energii jest najoptymalniejszy dla domu. Większość Niemcόw chętnych do korzystania z energii odnawialnej - oprόcz tradycyjnych metod palenia drewnem w piecu kaflowym, kominku lub też w piecu kuchennym - ogrzewa centralnie domy pelletami. Często techniki ogrzewania pelletami łączy się z termicznymi bateriami słonecznymi. Ogrzewanie drewnem lub pelletami jest bardziej popularne na południu Niemiec niż na pόłnocy. W Austrii bardzo popularny jest śrut drewniany.


Co to są pellety? Czym rόżnią się pellety od śrutu drewnianego?

Pellety produkowane są z drewna piłowanego i następnie mielonego. W ten sposόb powstają malutkie kawałki drewna. Te kawałki suszy się i prasuje w formie okrągłej. Powstaje coś, co wygląda jak korek z butelki wina. Oto właśnie małe użyteczne pellety. Śrut drewniany natomiast to po prostu drewno pocięte w małe i – w porównaniu do pelletόw – stosunkowo długie kawałki drewna. Te kawałki podlegają wyłącznie procesom suszenia, natomiast nie poddaje ich się prasowaniu.

Jakie są plusy i minusy pelletόw w porόwnaniu do śrutu drewnianego?

Pellety można stosować w zwykłych domach jednorodzinnych z centralnym ogrzewaniem. Obsługa takiego pieca jest prostsza niż obsługa pieca na śrut drewniany. Śrut drewniany lepiej nadaje sie do palenia w większych piecach, tzw. centralach grzewczych. Niektóre wsie w Niemczech mają wspόlne lokalne centrale grzewcze opalane śrutem drewnianym. Centrala taka produkuje parę, za pomocą której ogrzewana jest cała wieś, włącznie ze szkołą, itp. W ten sposób wieś osiąga autonomię energetyczną. Ponieważ taka centrala grzewcza wymaga bardzo dobrej wspόłpracy wszystkich mieszkańców wsi nie są one zbyt powszechne.

Natomiast ogrzewać pelletami może każdy właściciel domu jednorodzinnego lub szeregowca. Ten rodzaj ogrzewania jest tak samo niezależny od sąsiadόw jak przy tradycyjnym ogrzewaniu centralnym.

Jakie rodzaje ogrzewania pelletami są dostępne na rynku?

Przy centralnym ogrzewaniu pelletami - podobnie jak w przypadku tradycyjnego ogrzewania centralnego (olejem czy gazem) - woda jest podgrzewana w piecu centralnym. Tylko, że piec spala pellety zamiast gazu lub oleju naftowego. Oprόcz tego istnieją także piece pelletowe. Piec pelletowy, zwany rόwnież piecem kominkowym, nadaje się do bezposredniego ogrzewania pomieszczeń. Można obserwować ogień przez szybę i cieszyć się widokiem ognia oraz odczuwać przyjemne ciepło. Pellety do takiego pieca najlepiej kupować w worku. Przy piecu jest mały pojemnik zapasowy, w którym przechowywane są pellety. W większości modeli pellety są automatycznie transportowane do paleniska. Nie trzeba się martwić, że ogień zgaśnie w piecu i będzie zimno w domu. Liczne modele można nawet rozpalić elektrycznie naciskając na guzik, co bardzo ułatwia obsługę takiego pieca.

Więc jakie są zalety ogrzewania pelletami?
Komfort ogrzewania – nie trzeba pilnować pieca, aby ogień nie zgasł. Odpada ciągłe chodzenie i dorzucanie drewna do ognia. Pellety są transportowane do paleniska automatycznie (transport dmuchany lub ślimakiem metalowym, który się kręci).

Jakie minusy ma ogrzewanie pelletami?
Piece są droższe od piecόw gazowych lub olejowych. Koszty dodatkowe wyrόwnują się jednak po pewnym czasie, ponieważ pellety są tańsze od gazu. I ta rόżnica cen prawdopodobnie będzie jeszcze większa w przyszłości, ponieważ wydobycie ropy naftowej i gazu – tak jak zapowiadają eksperci – już niedługo osiągnie maksimum i potem zacznie spadać. Towar rzadszy (olej, gaz) bedzie droższy, to prawo rynku.

Inne sposoby wykorzystywania energii odnawialnej w domu prywatnym

Można zainstalować termiczne baterie słoneczne.Termiczne, ponieważ w przeciwieństwie do baterii fotowoltanicznych nie produkują prąd, lecz podgrzewają wodę. Są one idealnym dodatkowym elementem grzewczym przy ogrzewaniu pelletami, gdyż mając baterie słoneczne podgrzewające wodę można latem całkiem wyłączyć piec pelletowy. To jest wyjątkowo korzystne dla środowiska, bo właśnie częste rozpalanie i gaszenie ognia powoduje najwiecej spalin.

W dodatku termiczne baterie słoneczne są tańsze od fotowoltaicznych, a inwestycja w baterie szybko się zwraca w postaci oszczędności energetycznych.


Nie zapomniajmy o oszczędnym zużywaniu energii!
Mimo, że wielu myśli z dużym entuzjazmem o energii odnawialnej, to nie wolno zapomnieć o efektywnym zużywaniu i oszczędzaniu energii. Mieszkanie powinno być bardzo dobrze ocieplone, z uwzględnieniem podłóg i dachów. Należy używać wyłącznie żarόwki energooszczędne.

Zbyt mało rozpowszechnione, ale bardzo wydajne są pralki i zmywarki, ktόre same nie podgrzewają wodę do prania/zmywania, lecz używają wodę podgrzaną z ogrzewania centralnego. Są dwie dostępne obecnie rozwiązania w tym zakresie:

1.Tak zwane urządzenia wstępne (Vorschaltgeräte). Urządzenia te mieszają ciepłą i zimną wodę z kranu tak, żeby woda miała odpowiednią temperaturę. Nazwa „urządzenie wstępne” bierze się stąd, że jest montowane za pomocą rurki gumowej między kranem a pralką/zmywarką.

2. Druga możliwość to specjalne maszyny do prania i zmywania, ktόre mogą bezpośrednio być dokręcone do kranu z ciepłą wodą. Należy zadbać o to, aby pralki i zmywarki załączać dopiero wtedy, gdy bęben/zmywarka jest pełen/pełna. Przez to oszczędzamy energię, wodę i pieniądze. Bardzo energochłonnym procesem w gospodarstwie domowym jest elektryczne suszenie upranych ubrań. Lepiej powiesić je na sznurze zamiast suszyć w suszarce. Jeśli nie chcemy zrezygnować z komfortu suszarki, to gazowa suszarka jest lepsza od elektrycznej. Niestety, nawet na rynku niemieckim jest mi znany tylko jeden model gazowej suszarki (firmy Miele).

Ale można oszczędzać energię w prostszy sposόb: Wybieramy naczynia o szerokości opowiednej do pola grzewczego. Zawsze na początku gotowania przykrywamy naczynia pokrywką.

Jeżeli chcemy coś upiec w piekarniku, to nie podgrzewamy pusty piekarnik. Wkładamy dania do pieczenia do zimnego piekarnika. W dodatku wyłączamy piekarnik trochę wcześniej. Ciepło w już wyłączonym piekarniku wystarczy, żeby upiec danie do końca.

To tylko proste zdroworozsądkowe przykłady, jak można oszczędzać energię. Warto w codziennym życiu zastanowić się nad innymi.

 

 

(źródło: Martin Schnellinger)