Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Pędzić z wiatrem Poleć ten artykuł znajomemu...
Wtorek, 07 Październik 2008 14:32

Stojąc na wietrznych Klifach Moehr w Zachodniej Irlandii wystarczy spojrzeć na północ w kierunku lodowato błękitnej Zatoki Galway, gdzie widać dramatyczne obracające się skrzydła wiatraków na odległej farmie wiatrowej.

Ponieważ energia wiatru staje się najszybciej rozwijającą się technologią umożliwiającą wytwarzanie odnawialnej energii elektrycznej, coraz częściej widzimy szeregi wielkich turbin wiatrowych na szczytach wzgórz lub rozsianych wzdłuż wybrzeża, korzystających do wytwarzania energii z najbardziej dostępnego źródła na świecie.

Systemy takie zwykle składają się z szeregu turbin wiatrowych, zespołów baterii służących do magazynowania energii oraz napędzanego paliwem diesel generatora używanego w okresach słabego wiatru lub prowadzenia prac konserwacyjnych. Niektóre systemy z powodzeniem wykorzystują energię słoneczną w celu wspomagania wytwarzania energii wiatru.

Liczba instalacji systemów energii wiatru na świecie wzrasta znacząco - od łącznej wydajności 2,8 gigawatów (GW) w roku 1993 do niemal 45 GW pod koniec roku 2004. Szacuje się, że w roku 2030 wiatr będzie źródłem 3% energii elektrycznej na całym świecie. Na terytorium UE wartość ta może sięgnąć lub przekroczyć 10%.

Najbardziej widocznym dowodem potencjału wiatru jako możliwego do zastosowania źródła energii odnawialnej jest skuteczność, z jaką dostarcza energię elektryczną do takich obszarów na świecie, które do tej pory były pozbawione elektryczności. Na świecie prowadzi się wiele związanych z tym eksperymentów, a ich rezultaty są pozytywne.

W ramach takiego eksperymentu zelektryfikowano wyspę Isla Tac, jedną z Wysp Chiloe leżących w pobliżu wybrzeża Chile. Ze względu na odległość wyspa nie mogła zostać włączona do żadnej sieci elektrycznej, a generatory dieslowskie były zbyt drogie w eksploatacji.

System składa się obecnie z dwóch turbin wiatrowych, zespołu baterii oraz zapasowego generatora dieslowskiego. W październiku 2000 rozpoczęto produkcję energii dla znajdujących się na wyspie 82 budynków, wśród których są domy prywatne, szkoła i ośrodek służący lokalnej społeczności.

"W czasie pierwszych miesięcy działania systemu, obciążenie odnotowywane na wyspie wynosiło około 50 kilowatogodzin (kwh) dziennie, czyli około 630 wh na rodzinę," mówi Nelson Stevens, Dyrektor obsługującej instalację spółki Wireless Energy. "W roku 2005 wartość ta wzrosła do 130 kwh, co oznacza wzrost liczby rodzin, większe obciążenia związane z chłodzeniem oraz wynikające z napraw łodzi i innych prac mechanicznych. N. Stevens powiedział nam, że obecnie na wyspie mieszka około 100 rodzin, jest tam ośrodek zdrowia, wiele nowych warsztatów, a także szkoła i ośrodek służący lokalnej społeczności.

Mieszkańcy wyspy chcieliby dodać jedną lub dwie turbiny wiatrowe, które zasilałyby większą liczbę warsztatów i nowe obiekty turystyczne.

 


 

Zaledwie 266 mieszkańców liczy sobie 25 gospodarstw domowych we wsie leżącej w Dolinie Zardaloo, Prowincja Sibi w Balochistan w Pakistanie. Po prowadzonym przez rok monitoringu zasobów wiatrowo-słonecznych stwierdzono, że w tym miejscu energia wiatru będzie tańszą alternatywą w przeliczeniu na kilowat energii niż energia słoneczna. Koszty miały zasadnicze znaczenie, ponieważ średnie dochody rodzin wynoszą niewiele ponad 1,000 EUR rocznie, a stopa bezrobocia rośnie.

Dzięki systemowi napędzanemu wiatrem większość rodzin deklaruje, iż wydatki wynoszą obecnie od połowy do dwóch trzecich opłacanych wcześniej rachunków za naftę, choć rodziny korzystają obecnie z odbiorników radiowych i innych urządzeń. Wśród produktywnych zastosowań energii jest warsztat wulkanizacyjno-mechaniczny, dzięki któremu mieszkańcy nie muszą poświęcać ośmiu godzin na wyprawę i powrót z najbliższego miasteczka, aby zwulkanizować oponę. Rozpoczęto także obiecujący program hodowli kurcząt, możliwy dzięki zastosowaniu inkubatorów elektrycznych; w ten sposób kobiety mieszkające we wsi mogą wnosić wkład w utrzymanie rodziny. Zainstalowano wspólny telefon, a w najbliższej przyszłości planowana jest instalacja anteny satelitarnej. Najświeższe wiadomości ze wsi głoszą, że dwoje mieszkańców uniknęło śmierci z powodu ukąszenia węża - które przez wprowadzeniem elektryczności były śmiertelne - ponieważ teraz w znajdującym się we wsi ośrodku zdrowia przechowuje się w lodówce antidotum.

Zachęcone osiągnięciami wsi Durgai, inne wsie leżące w dolinie proszą o pomoc i chcą przyłączyć się do programu. Moc z wiatru rozjaśni świat następnego pokolenia mieszkańców doliny.