Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Strona główna Artykuły lista artykułów Samowystarczalny dom na alpejskim lodowcu
Samowystarczalny dom na alpejskim lodowcu Poleć ten artykuł znajomemu...
Niedziela, 12 Październik 2008 14:44

Górska chata niekoniecznie musi być zbudowana z bali drewnianych. Wersja nieco inna, szokująco innowacyjna, rodem prawie jak z “gadżeciarskich” filmów z Bondem w roli głównej, to obudowany z każdej strony panelami słonecznymi dom.

Dzięki wykorzystaniu siły promieniowania słonecznego (którego w krainie lodowców wbrew pozorom wcale nie brakuje) dom jest wyjątkowo energooszczędny, a prąd z ogniw fotowoltaicznych wystarcza na pokrycie 90% zapotrzebowania energetycznego budynku.

 


 

Tę wyjątkową chatę zaprojektował zespół architektów z Zurychu z Department of Architecture dla  Swiss Alpine Club (SAC). Studio Monte Rosa (bo tak nazywa się owa perełka architektury) to przystań dla narciarzy i turystów wysokogórskich (dom leży na wysokości 2810 m n.p.m.) i może dać schronienie 125 gościom. W chacie (choć określenie “chata” jest zbyt siermiężne dla tego domu, błyszczącego w słońcu jak oszlifowany kryształ górski) znajdują się pokoje hotelowe, w niczym nie przypominające tradycyjnych prostokątnych pomieszczeń. Układ ścian  jest zaskakująco nieregularny, a zagospodarowanie przestrzeni przypomina wystrój z górskiego, ale luksusowego schroniska. W budynku znajduje się pokaźnej wielkości restauracja, z przeszklonymi tarasami widokowymi, zdolna pomieścić wszystkich 125 gości naraz, .

Koncept Monte Rosa nazwałabym wyjątkowo udanym połączeniem ekologicznego stylu życia (panele słoneczne i energetyczna samowystarczalność) z estetyką wykonania i z szalenie efektownym designem. To, co u innych jest tylko modułem roboczym (panele słoneczne), tutaj staje się dodatkowo elementem dekoracyjnym.

 

(Źródło: Inhabitat)