Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Strona główna Artykuły lista artykułów RWE planuje wybudować kolejne farmy wiatrowe w Polsce
RWE planuje wybudować kolejne farmy wiatrowe w Polsce Poleć ten artykuł znajomemu...
Niedziela, 09 Listopad 2008 10:30

RWE Innogy, odpowiedzialna w Grupie RWE za energię odnawialną, uzyskała możliwość realizacji w Polsce trzech kolejnych projektów elektrowni wiatrowych o łącznej mocy zainstalowanej wynoszącej 150 megawatów.

Elektrownie, każda o planowanej mocy 50 megawatów, będą zlokalizowane w północnej Polsce. RWE Innogy zawarła umowę na realizację projektów z polskim deweloperem. Na razie wszystkie trzy projekty są na wczesnym etapie przygotowań. Zgodnie z obecnymi planami oficjalne pozwolenia na budowę elektrowni są spodziewane w 2011 roku.

- Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, RWE planuje intensywne inwestycje w moce odnawialne i zwiększenie produkcji energii odnawialnej do 4500 megawatów, co w ciągu kolejnych 10 lat pozwoli RWE stać się jednym z czołowych europejskich producentów energii odnawialnej. Do 2012 roku każdego roku RWE będzie inwestowało miliard euro w projekty energii odnawialnej. Cieszę się, że RWE przyczyni się także do rozwoju energii odnawialnej w Polsce. Jesteśmy na dobrej drodze, by w Polsce wybudować elektrownie wiatrowe o łącznej mocy 730 megawatów. To prawie dwukrotnie tyle energii wiatrowej, ile obecnie jest przyłączone do polskiej sieci - mówi Filip Thon, Prezes RWE Polska.
Już we wrześniu bieżącego roku RWE Innogy uzyskała prawo budowy w Polsce innych elektrowni wiatrowych o łącznej mocy zainstalowanej wynoszącej około 300 megawatów. Te przedsięwzięcia będą realizowane w okolicach sprzyjających wykorzystywaniu energii wiatru - na Mazurach, Pomorzu i w Wielkopolsce. Po uzyskaniu wszystkich pozwoleń wznoszenie generatorów wiatrowych rozpocznie się w 2010 roku.


RWE Innogy pracuje obecnie nad projektami wykorzystania energii wiatru w Polsce o łącznej planowanej mocy zainstalowanej na poziomie 730 megawatów. Pierwsze dwie farmy wiatrowe w Suwałkach na Mazurach i w Tychowie na Pomorzu zostaną zbudowane w 2009 roku.

Do roku 2010 polska energetyka będzie musiała zapewniać dostawy 10,4 procent energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych. Do roku 2020 ten współczynnik wzrośnie co najmniej do 15 procent. Aby ten cel został osiągnięty, do roku 2010 do sieci musi zostać podłączone 4 000 megawatów energii wytwarzanej z wiatru. Obecnie do polskiej sieci energetycznej podłączone jest około 400 megawatów energii takiego pochodzenia.

 

 

(Źródło: wnp.pl Dariusz Ciepiela)