Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Strona główna Artykuły lista artykułów W Polsce powstanie 60 tys. MW w elektrowniach wiatrowych?
W Polsce powstanie 60 tys. MW w elektrowniach wiatrowych? Poleć ten artykuł znajomemu...
Środa, 11 Marzec 2009 16:31
Do PSE Operator złożono wnioski o wykonanie oceny wpływu farm wiatrowych na stabilność sieci elektroenergetycznej o łącznej mocy ok. 60 tys. MW - mówi Stefania Kasprzyk, prezes PSE Operator.

Ile do PSE Operator zgłoszono wniosków o przyłączenie do sieci elektrowni wiatrowych? Ile wydano już decyzji w tej sprawie?

Według danych na koniec lutego bieżącego roku spółka PSE Operator uzgodniła na wniosek poszczególnych Operatorów Systemów Dystrybucyjnych (OSD) warunki przyłączenia do sieci dystrybucyjnej 110 kV na łączną moc przekraczającą 6 000 MW. Dodatkowo określiliśmy dla farm wiatrowych warunki przyłączenia do sieci przesyłowej na łączną moc 1 850 MW. Nie bez znaczenia jest fakt, że OSD określili warunki przyłączenia do sieci średnich napięć na łączną moc przekraczającą 2 500 MW. Gdybyśmy szczegółowo zsumowali te wielkość okazałoby się, że inwestorzy posiadają wydane warunki przyłączenia na moc przekraczającą 10 350 MW. Proces uzgadniania i wydawania warunków przyłączenia cały czas się odbywa – niemal codziennie wielkości te ulegają zmianie. Potwierdzamy jednocześnie, że zainteresowanie wnioskodawców jest bardzo duże. W celu uzyskania warunków przyłączenia, zgodnie z obowiązującymi przepisami, konieczne jest wykonanie ekspertyzy oceniającej wpływ tej farmy na sieć elektroenergetyczną. O założenia do takiej ekspertyzy wystąpili wnioskodawcy, których projekty wynoszą ok. 60 000 MW. Ile z tych projektów będzie realizowanych okaże się po pewnym czasie. Wielkości te są bardzo duże, oceniamy jednak, że obecne zainteresowanie otrzymaniem warunków przyłączenia kilkakrotnie przewyższa wymagania postawione przed naszym krajem w zakresie udziału zużycia energii ze źródeł odnawialnych w całkowitym zużyciu energii. Z punktu widzenia planowania rozwoju systemu przesyłowego ważna jest jednak wiedza o tym, które projekty będą realizowane. Znając lokalizację realizowanych projektów będziemy mogli racjonalnie planować rozbudowę systemu. Niestety z informacji, jakie do nas docierają wynika, że dotychczas wiele z wydanych warunków jest przedmiotem handlu bez zamiaru faktycznej realizacji.

Czy taka ilość elektrowni wiatrowych wpływa znacząco na zakłócenia w pracy systemu elektroenergetycznego?

Według naszych informacji, w Polsce pod koniec grudnia 2008 r. były przyłączone do sieci farmy wiatrowe, których łączna moc wynosiła ok. 560 MW. Do grupy tej należą zarówno farmy przyłączone do sieci 110 kV jak i do sieci średnich napięć. Nie można jednak oceniać wpływu pracy farm na sieć elektroenergetyczną bez podania ich lokalizacji. I tak w północnej Polsce pracuje ok. 490 MW, pozostała wielkość to pojedyncze wiatraki przyłączone do sieci średnich napięć w innych częściach kraju. Podane wyżej wielkości nie mają jeszcze istotnego wpływu na pracę Krajowej Sieci Elektroenergetycznej, niemniej jednak przygotowujemy się do tego, aby móc zarządzać i sterować dużo większymi mocami. W tym celu, chcemy m.in. korzystać z doświadczeń innych operatorów systemów przesyłowych. Oczywiście wraz ze wzrostem ilości przyłączonych do sieci farm wiatrowych będą rosły wymagania w zakresie prowadzenia ruchu sieci elektroenergetycznej.


(Źródło: wnp.pl)