Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Strona główna Artykuły lista artykułów Niezłe prognozy dla energetyki odnawialnej
Niezłe prognozy dla energetyki odnawialnej Poleć ten artykuł znajomemu...
Czwartek, 26 Marzec 2009 18:26
Pierwsza połowa 2008 roku była wyjątkowo dobra dla przemysłu energetyki odnawialnej. Jednak na tym sektorze odbiło się w drugiej połowie ub.r. załamanie w gospodarce światowej, co spowodowało skurczenie się zaangażowanych kapitałów i gwałtownie spadające ceny udziałów w przedsięwzięciach.

Pomimo wielu obaw, raczej nie grozi nam powtórka z lat 1970. i 1980., kiedy to inwestycje w sektor energii odnawialnej załamały się po spadku cen ropy naftowej, oceniają analitycy Frost & Sullivan. Już można zauważyć pozytywny wpływ takich czynników, jak niższe ceny surowców oraz sprzętu. Wyceny i kosztorysy projektów powróciły do „rozsądnego poziomu”, co sprawia, że br. wydaje się być dobrym okresem na inwestycje lub/oraz zakupy. Powtórka z historii nie grozi nam także z trzech innych powodów.

- Po pierwsze, bardzo mało prawdopodobny jest długoterminowy spadek ceny ropy naftowej do poziomu z lat 1990. - wyjaśnia Alina Bakhareva, manager ds. badań nad zieloną energią globalnej we F&S - Wprost przeciwnie, cena ropy może skoczyć z powodu ciągle wzrastających kosztów wydobycia i produkcji, spowodowanych w głównej mierze rosnącym zapotrzebowaniem na ropę wśród krajów rozwijających się.
Po drugie, w jej opinii, technologie energetyki odnawialnej są dziś znacznie bardziej zaawansowane niż były 30 lat temu. Dzięki nim możliwe jest dostarczanie energii elektrycznej po prawie takich samych kosztach jak w przypadku źródeł konwencjonalnych. Po trzecie wreszcie, energia odnawialna jest głównym narzędziem w walce na rzecz ograniczenia poziomu emisji dwutlenku węgla i wiele rządów na całym świecie wyraziło jednoznacznie swoje poparcie dla tego sektora w trudnych czasach kryzysu.

Obecnie w krajach rozwijających się wzrasta nie tylko poparcie dla energii odnawialnej, ale i zapotrzebowanie na nią. Energia ta może pomóc w złagodzeniu niektórych problemów branży energetycznej, takich jak przerwy w dostawie prądu, słabo rozwinięta sieć energetyczna lub niska jej jakość. Kraje rozwinięte, które od wielu lat nie mają problemów z dostępnością do źródeł energii, mogą także stanąć w obliczu poważnych zakłóceń w dostawie energii, związanych ze stopniowym zamykaniem elektrowni węglowych i atomowych - jeśli nie pojawią się na czas nowe źródła energii.

Pomimo szerokiego poparcia politycznego i ustawodawczego, dzięki któremu sektor energii odnawialnej powinien wyjść z obecnego kryzysu obronną ręką, niektórzy gracze na rynku energii odnawialnej ucierpią mocniej niż inni, a wiele firm w branży zostanie przejętych lub zniknie całkowicie - ocenia Frost & Sullivan. Do pierwszej grupy należą małe lub posiadające ograniczone zasoby finansowe zakłady produkcyjne, które nie będą w stanie terminowo dokonywać należnych płatności lub refinansowania. Mogą to być także producenci, których produkty są we wczesnej fazie rozwoju, dostawcy wyposażenia skupieni na określonym rejonie geograficznym lub grupie klientów, oferujący mało zróżnicowane portfolio produktów, a także nowi dostawcy surowców z wysokimi kosztami.

Zwycięzcami, którzy najprawdopodobniej pojawią się wraz z końcem kryzysu, będą firmy z branży OEM (Oryginalny Producent Sprzętu), świadczące kompleksowe usługi serwisowe istniejącym zakładom wytwarzającym energię odnawialną, firmy nowych technologii oferujące rozwiązania oparte na zwiększonej wydajności, ocenia cytowana firma analityczna.

(Źródło: wnp.pl)