Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Strona główna Artykuły lista artykułów Energetyka wiatrowa przyciąga inwestorów
Energetyka wiatrowa przyciąga inwestorów Poleć ten artykuł znajomemu...
Czwartek, 23 Kwiecień 2009 13:37

wiatrakDla inwestorów energetyka wiatrowa jest wśród odnawialnych źródeł energii najbardziej atrakcyjną ekonomicznie technologią. Najwięcej kłopotów stwarzają im niespójne i rozproszone przepisy prawa.

 
Według danych Urzędu Regulacji Energetyki (URE) w 2008 roku wydano promesy koncesji dla źródeł wiatrowych o łącznej mocy ponad 1500 MW. Następne w kolejności projekty w zakresie odnawialnych źródeł energii (OZE) zakładające budowę elektrowni na biomasę otrzymały promesy jedynie na moc 15,3 MW.

W zgłoszonych u operatorów wnioskach o przyłączenie wytwórni do sieci przesyłowej przewaga turbin wiatrowych nad innymi OZE jest jeszcze bardziej wyraźna.

- Dzięki szybkiemu przyrostowi mocy pochodzącej ze źródeł wykorzystujących energię wiatru możemy już użytkować w Polsce 400 MW wytworzonych w parkach wiatrowych, ale to wciąż 10 razy mniej niż w rozwiniętych krajach zachodnich, np. w Niemczech - wskazuje Paweł Leszczuk, dyrektor działu elektrowni wiatrowych w firmie Eneria.
Cele z sankcjami

Raport EnergSys sporządzony w ubiegłym roku na zlecenie Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej, z którego korzystała polska delegacja rządowa podczas unijnego szczytu klimatycznego w październiku 2008 r., również nie pozostawia złudzeń - bez rozwoju wykorzystania turbin wiatrowych nasz kraj nie ma szans na realizację celów ustanowionych dla Polski przez Komisję Europejską. Chodzi o osiągnięcie w bilansie energetycznym za 2020 rok minimum 15 proc. energii wytworzonej w odnawialnych źródłach energii, a w bilansie za 2030 rok aż 20 proc. Za ociąganie się z realizowaniem wspomnianych celów poszczególnym krajom będą grozić ze strony KE monity dyscyplinujące, a w ostateczności nawet sprawa przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości w Luksemburgu.

- Budowa farm wiatrowych to najważniejszy element systemu odnawialnych źródeł energii, który będzie w Polsce rozwijany. Potrzebne są zwłaszcza inwestycje w montaż turbin wiatrowych na otwartym morzu, gdyż są one bardziej efektywne niż te działające na lądzie - wskazuje Joanna Strzelec-Łobodzińska, wiceminister gospodarki.

Rządowy projekt „Polityka energetyczna Polski do roku 2030” podkreśla, że wśród odnawialnych źródeł energii energia wiatrowa i biomasa oferują w polskich warunkach największy potencjał do wykorzystania.
12następna

Źródło: GP