Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Strona główna Artykuły lista artykułów Rozwój energetyki wiatrowej poniżej oczekiwań
Rozwój energetyki wiatrowej poniżej oczekiwań Poleć ten artykuł znajomemu...
Czwartek, 23 Kwiecień 2009 14:25

wiatrakiEnergetyka wiatrowa w Polsce rozwija się zdecydowanie poniżej oczekiwań i możliwości. Pomimo deklaracji, brakuje oczekiwanego przez środowisko wsparcia politycznego. Taka jest opinia Krzysztofa Prasałka, wiceprezesa Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.


Zorganizowało ono w dniach 21-22 bm. po raz czwarty konferencję „Rynek energetyki wiatrowej w Polsce”.

Łączna zainstalowana moc elektrowni wiatrowych wynosi 472 MW, tj. ma 1,34 proc. udział w łącznej mocy Krajowego Systemu Energetycznego. Dla porównania, w całej Unii Europejskiej farmy wiatrowe mają moc 64,95 GW i mogą wyprodukować w ciągu roku 142 TWh energii elektrycznej, co stanowi 4,2 proc. zapotrzebowania na nią UE, ograniczając emisję 108 mln ton CO2.
- Jedynie dynamiką rozwoju przewyższamy kraje „starej” UE – mówi Krzysztof Prasałek. - O ile tam w ub.r. moc wzrosła o 15 proc., to w Polsce o 50 proc.

Obecnie w Polsce posadowionych jest 227 konwencjonalnych elektrowni wiatrowych, czyli średnio każda z nich ma moc 2 MW. Choć nie należymy do krajów o najlepszych warunkach dla powstawania silnych i stałych wiatrów, realna jest instalacja do 2020 roku 14 GW energii i osiągnięcie produkcji elektrycznej z farm wiatrowych na poziomie 30 TWh.

- O ogromnym zainteresowaniu inwestycjami przekonuje nas także konferencja. - stwierdza wiceprezes PSEW. - W ub.roku przybyło przedstawicieli 400 firm, a w tym ponad 650, reprezentujących inwestorów, deweloperów, firmy wykonawcze, producentów sprzętu i urządzeń, po różne usługi.

Jego zdaniem, uczestników konferencji zbulwersowało podejście polityków do tego zagadnienia i zgromadzonego gremium. Nie przybyli szefowie dwóch ministerstw patronujących, tj. gospodarki oraz ochrony środowiska.

- To pokazuje pośrednio, jak rozmijają się zapewnienia o wadze energetyki wiatrowej z czynnym jej popieraniem – stwierdza Krzysztof Prasałek. - Nasi politycy kolejny raz zaprzepaszczają szansę usłyszenia z pierwszej ręki, jakie żywotne problemy nurtują nasze środowisko i co przeszkadza w rozwoju tej nowej gałęzi energetyki.

Dwa główne problemy hamujące rozwój energetyki, w opinii PSEW, to: wolne tempo wydawania zgody na przyłączenia do sieci energetycznych lub jej odmowa oraz brak regulacji prawnych do budowy elektrowni wiatrowych w morzu. Z kolei rozwojowi sprzyjają system wsparcia dla produkcji energii z OZE, który zapewnia producentom zielonej energii dwa źródła przychodu: ze sprzedaży wytworzonego prądu oraz praw majątkowych nadanych świadectw pochodzenia. Energia wiatrowa jest sprzedawana po cenach rynkowych i w br. wynosi 155,44 zł/MWh, a świadectw na giełdach i osiąga poziom 241 zł/MWh. Tak więc łączna cena sprzedaży 1 MWh energii z elektrowni wiatrowej przynosi 90 euro, co daje wysoką wartość nawet jak na stosunki w krajach zachodnich.

 

Źródło: wnp.pl