Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Strona główna Artykuły lista artykułów Energetyka odnawialna przy eurowyborach
Energetyka odnawialna przy eurowyborach Poleć ten artykuł znajomemu...
Środa, 03 Czerwiec 2009 10:35

żarówkaKandydaci w eurowyborach Tadeusz Zwiefka z PO oraz Ryszard Czarnecki z PiS mówili jednym głosem.
Dni Energii Odnawialnej zorganizowane pod koniec minionego tygodnia były próbą zwrócenia uwagi na problem wykorzystania źródeł tzw. czystej energii w życiu i gospodarce.


Zgodnie z przyjętymi przez Unię Europejską celami minimalny udział energii odnawialnej w ogólnej sprzedaży energii odbiorcom ma wynieść w 2009 – 8,7 proc., w latach 2010-12 – 10,4, 2013 – 10,9, 2014 – 11,4, 2015 – 11,9 2016 – 12,4, 2017 – 12,9. Przypomniał o tym w sobotę w swoim wykładzie na temat energetycznego wykorzystania biomasy, biogazu i biopaliw dr inż. Zbigniew Wyszogrodzki z Regionalnej Agencji Poszanowania Energii w Toruniu, która wspólnie z brodnickim Starostwem Powiatowym była organizatorem Dni Energii Odnawialnej.

Źródeł przybywa

Urzędnicy starostwa twierdzą, że pod względem wykorzystania biomasy nie mamy się czego w powiecie brodnickim wstydzić.

- Dominują u nas instalacje wykorzystujące energię biomasy – informuje Radosław Koj, naczelnik wydziału ochrony środowiska w starostwie. - Są to głównie kotłownie na zrębki, trociny i pelety, czyli granulat z odpadów poprodukcyjnych pochodzących z przemysłu drzewnego. Kotły posiadają moc od kilku do kilkuset kW.

Procentowo jednak wykorzystanie energii odnawialnej w powiecie póki co trudno wyliczyć. Faktem jest, że źródeł przybywa. Jest kilka instalacji kolektorów słonecznych do ogrzewania budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej. W ośrodku "Wilga" od 1995 roku funkcjonują jedne z pierwszych w regionie. Rosnącym zainteresowaniem cieszą się wśród prywatnych inwestorów elektrownie wiatrowe. W powiecie jest ich kilkanaście. Mają moc od 250 kW do 1500 kW i więcej. Funkcjonują m.in. w Cielętach, Kretkach, Podgórzu. Planowane są w Szczuce, Kamieniu, Gorzechówku, Zembrzu, Igliczyźnie, Gorczenicy, Cielętach i in.

Funkcjonuje też pięć elektrowni wodnych o omocy kilkudzięsięciu kW. Najnowsza w Strzygach na Rypienicy. Są elektrownie w Grzmięcy na Skarlance oraz Pólku, Gołkówku, Bachorze na Pissie.

- Powiat brodnicki ma historycznie tradycje wykorzystywania energii odnawialnej - dodaje Radosław Koj. - Od dawna popularne były tu były wiatraki, tartaki, folusze, młyny napędzane wodą.

Poseł śladem posła

Pikanterii sobotniej konferencji w Zakładzie Aktywności Zawodowej nadał drobny zgrzyt wpisujący się kampanię wyborczą do europarlamentu.

Jednym z zaproszonych prelegentów był europoseł PO Tadeusz Zwiefka, który z powodu sprawy wytoczonej Radiu Maryja o pomówienie, zjawił się w Brodnicy nieco później niż planowali organizatorzy. Mówił o odnawialnych źródłach energii w polityce Unii Europejskiej.

- Energia ze źródeł odnawialnych to doskonała okazja do pobudzania przemysłowej konkurencyjności wspólnoty - powiedział Tadeusz Zwiefka. - Według prognoz stanie się ona konkurencyjna wobec energii ze źródeł konwencjonalnych w perspektywie średnio- i długookresowej. Tak więc możemy w przyszłości zyskać, jeśli zainwestujemy już teraz.

W trakcie prelekcji eroposła Platformy niespodziewanie w sali pojawił się jego konkurent w wyborach Ryszard Czarnecki z PiS. Zawiadomiony przez miejscowych działaczy partii o prelekcji Tadeusza Zwiefki w Brodnicy podążył jego śladem.

Prowadzącemu konferencję staroście Waldemarowi Gęsickiemu trudno było ukryć konsternację. Tłumaczył, że zaproszenie europosła Platformy na konferencję miało miejsce na długo przed kampanią w związku z jego działalnością w Parlamencie Europejskim. Po wystąpieniu Zwiefki udzielił głosu Czarneckiemu.

- Chciałbym zaznaczyć, że trzymamy się tematyki i nie wychodzimy poza jej zakres - podkreślił Gęsicki.

Europoseł PiS przemówił w tonie koncyliacyjnym:

- W Parlamencie Europejskim staramy się działać w tych sprawach ponad podziałami - oznajmił. - Kwestia szeroko rozumianej ekeologii jest tym, co raczej łączy niż dzieli. W tej sprawie widać wyraźnie różnicę interesów między starą a nową Unią.

Źródła: nowosci.com.pl