Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Strona główna Artykuły lista artykułów Przystanki oświetlane ogniwami słonecznymi
Przystanki oświetlane ogniwami słonecznymi Poleć ten artykuł znajomemu...
Czwartek, 09 Lipiec 2009 12:23
odbicieElastyczne baterie słoneczne zainstalowane na dachu autobusowego przystanku przekształcają wystarczającą ilość światła słonecznego w prąd elektryczny, by przez całą noc zasilić w energię nowoczesne żarówki diodowe oraz aktualizowany za pomocą internetu elektroniczny rozkład jazdy. To prototypowe urządzenie - po serii testów - może już niebawem trafić na rynek, donosi "Optics&Laser Europe".

Nowoczesne technologie dają szansę na szybkie antykryzysowe działania, tzn. oszczędności. Wykorzystując nowo opracowane urządzenia wiele firm może nie tylko ograniczyć koszty funkcjonowania, ale również przyczynić się do postępu technicznego oraz ochrony środowiska.

Naukowcy z kanadyjskiego McMaster University opracowali prototypowe panele słoneczne, które dzięki odpowiedniej konstrukcji można łatwo zainstalować na obłym dachu autobusowego przystanku.

Układ zbudowany jest z elastycznych pasów baterii słonecznych o szerokości 12 i długości 90 centymetrów, które naklejane są na dach przystanku na obu jego końcach. Każdy z elastycznych pasów składa się z setek połączonych razem ogniw słonecznych, które łącznie wytwarzają nawet 4.5 W energii elektrycznej magazynowanej w wydajnych akumulatorach.

Energia ta jest produkowana podczas godzin dziennych (dzięki przekształceniu energii słonecznej w prąd elektryczny), by w nocy zasilić super energooszczędne żarówki diodowe, które oświetlają przystanek. Dodatkowo panele słoneczne stanowią źródło prądu dla elektronicznego rozkładu jazdy autobusów, który aktualizowany jest za pomocą łącza internetowego.

Według naukowców, wytwarzany podczas dnia prąd elektryczny wystarcza na niemal całonocne oświetlenie przystanku. Obecnie prowadzone są testy, które mają pokazać, jak układ ten sprawdza się w różnych warunkach pogodowych.

Źródło: PAP