Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Strona główna Artykuły lista artykułów Polskie instytuty mogą przystąpić do ERRA
Polskie instytuty mogą przystąpić do ERRA Poleć ten artykuł znajomemu...
Czwartek, 16 Lipiec 2009 10:24
energiaEuropean Energy Research Alliance otwiera bramy dla polskich instytutów. To tam powstaną najśmielsze projekty dotyczące czystej energii.  Skład tej międzynarodowej instytucji zostanie powiększony o pięciu nowych członków, z czego minimum dwa miejsca zarezerwowano dla instytutów z nowych krajów UE.

European Energy Research Alliance (EERA) jest inicjatywą dziesięciu wiodących europejskich instytutów badawczych. Podstawowe obszary jakimi zajmuje się EERA to m.in.: CCS (technologia wychwytywania i składowania dwutlenku węgla) energia słoneczna i wiatrowa, geotermia, biopaliwa drugiej generacji, wodór i ogniwa paliwowe, inteligentne sieci energetyczne.

Jak wyjaśnia Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, EERA jest jednym z fundamentów Strategicznego Planu Działań dla Technologii Energetycznych (SET-Plan). Realizacja SET-Planu jest warunkiem podstawowym dla osiągnięcia ambitnych celów nowej polityki energetycznej UE (20 proc. poprawy efektywności energetycznej, 20 proc. wzrostu - do 2020 r. - udziału w produkcji energii ze źródeł odnawialnych; 20 proc. obniżenia emisji gazów cieplarnianych do 2020 r. w porównaniu z 1990 r. w obrębie całej Unii).

EERA promuje i nadzoruje wdrażanie zadań przewidzianych w SET-Planie. Głównym celem działania instytucji jest przyspieszenie rozwoju zaawansowanych technologii energetycznych poprzez integrowanie działań i zasobów, łączenie krajowych i wspólnotowych źródeł finansowania, tworzenie różnych modeli współpracy. W ramach EERA podejmowane są decyzje jak wielkie projekty energetyczne będą finansowane.

Do EERA mogą zgłosić się wszystkie instytucje, które wniosą znaczący wkład merytoryczny i zasoby badawcze (personel i infrastrukturę) i podzielą się nimi z pozostałymi uczestnikami EERA - wyjaśnia na swojej stronie internetowej MNiSW.Wnioski można składać do 1 września.

W 2009 roku zaplanowano uruchomienie trzech wspólnych programów badawczych, a w 2010 kolejnych trzech