Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Strona główna Artykuły lista artykułów Amerykańsko-chiński ośrodek badań nad czystą energią
Amerykańsko-chiński ośrodek badań nad czystą energią Poleć ten artykuł znajomemu...
Poniedziałek, 20 Lipiec 2009 13:15
żarówkaStany Zjednoczone i Chiny zapowiedziały w środę utworzenie wspólnego ośrodka badań nad odnawialnymi źródłami energii. Oba kraje są największymi producentami gazów cieplarnianych na świecie.


Ośrodek badawczy to próba osiągnięcia kompromisu przez rządy obu krajów, mające odmienne zdanie w kwestii przystąpienia Chin do grupy bogatych państw i systemu kwot emisji gazów cieplarnianych, który ma zahamować dalsze niszczące dla środowiska zmiany klimatu.

Na sfinansowanie ośrodka, z siedzibami w obu krajach, przewidziano na początek 15 mln dolarów. Jego prace mają skoncentrować się na czystych technologiach z zastosowaniem węgla oraz "czystych" pojazdach i budownictwie - powiedział amerykański minister energetyki Steven Chu, który spotkał się z chińskim ministrem ds. nauki i techniki Wan Gangiem.

Amerykański minister handlu Gary Locke zaapelował do Chin, by nie stawiały barier czystym technologiom. Według niektórych spółek Pekin usiłuje rozbudowywać przemysł, chroniąc chińskie firmy przed konkurencyjnością i nie dopuszczając zagranicznych podmiotów do udziału w energetyce wiatrowej i innych projektach.

Prezydent USA Barack Obama widzi w rozwoju odnawialnych źródeł energii sposób na zwiększenie wzrostu amerykańskiej gospodarki i przyrost miejsc pracy.

Chiny promują rozwój energetyki solarnej, wiatrowej i wodnej, by zmniejszyć zależność od importu ropy i gazu. Pekin nie chce zobowiązać się jednak do zmniejszenia emisji, twierdząc, że to bogate kraje powinny zmniejszyć objętość produkowanych przez siebie gazów cieplarnianych.

Większość naukowców zgadza się co do tego, że nawet niewielki wzrost temperatur na świecie doprowadzi do katastrofalnych zmian w następowaniu pór roku, pociągnie za sobą burze i susze, zagrozi plonom i uprawom.

Jeśli Chiny nie zaczną w większym stopniu korzystać z odnawialnych źródeł energii, "ilość dwutlenku węgla, jaki wyemitują w najbliższych 30 latach, będzie równy całej jego emisji przez USA w ich historii" - powiedział Chu w przemówieniu do studentów na pekińskim Uniwersytecie Tsinghua.

Obecnie Pekin sprzeciwia się proponowanej przez USA legislacji, która nałożyłaby opłaty na kraje, które nic nie robią, by zmniejszyć wielkość emisji gazów cieplarnianych.

Źródło: PAP Nauka w Polsce