Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Strona główna Artykuły lista artykułów Elektrownia wodna w Rzeszowie - prace rozpoczęte
Elektrownia wodna w Rzeszowie - prace rozpoczęte Poleć ten artykuł znajomemu...
Wtorek, 04 Sierpień 2009 11:34
kroplaPrzy rzeszowskiej zaporze na Wisłoku, w miejscu gdzie powstanie elektrownia wodna, wmurowano w czerwcu kamień węgielny.


Elektrownia wodna powinna być gotowa na początku przyszłego roku - mówi Prezes firmy ESI Ryszard Fabczak, która na tę inwestycję wyłoży 12 mln zł.
Prąd popłynie z niej już na początku 2010 r. Energię wyprodukowaną w małej elektrowni wodnej w Rzeszowie (zakładana średnia roczna produkcja to 3000 MWh). Wytworzona energia elektryczna będzie sprzedawana przedsiębiorstwom energetycznym, sprzedawane będą również świadectwa pochodzenia tzw zielone certyfikaty.

Stop kłusownikom
Jednym z wymogów jest budowa na prawym brzegu Wisłoka nowoczesnej przepławki dla ryb o długości 150 m. To od niej rozpocznie się cała inwestycja. Źle zaprojektowana i działająca przepławka jest wielkim zagrożeniem dla swobodnego wędrowania populacji ryb. Przepławka zastąpi starą konstrukcję, która zostanie wyburzona. Jak powiedział podczas uroczystości przedstawiciel inwestora - Krzysztof Kowalski, przepławka będzie zarazem atrakcją turystyczną. Z mostów nad nią będzie może oglądać przeprawę ryb w górę Wisłoka. Będzie składać się z komór wyłożonych kamieniem.

Pomoc unijna dla proekologicznych inwestycji
Inwestor stara się o dofinansowanie części inwestycji ze źródeł unijnych. Unia Europejska stawia teraz na "zieloną energię", dlatego wszelkie projekty pro-ekologiczne są dla administracji priorytetem. Z tego powodu inwestycja – zarówno przepławka jak i sama elektrownia – będą dofinansowane z dotacji unijnych. Elektrownia z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego w ramach osi priorytetowej I - Konkurencyjna i innowacyjna gospodarka : Działanie 1.1 – Wsparcie kapitałowe przedsiębiorczości, a przepławka z Programu Operacyjnego "Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013" działanie 3.2 ochrona i rozwój fauny i flory wodnej, koszt przepławki to ok 3 mln PLN. Firmą która przygotowuje wnioseki, biznes plan oraz dokumentacje jest firma doradcza Management & Consulting Group. Firma ta specjalizuje się w projektach innowacyjnych i środowiskowych, szczególnie w dziedzinie odnawialnych źródeł energii - wg ekspertów Management & Consulting Group szanse na pozyskanie unijnych funduszy są bardzo duże. Z RPO Podkarpackiego liczymy, że projekt uzyska 70% zwrotu kosztów inwestycji – mówi Maciej Noskowiak konsultant z ramienia MCG - natomiast poziom wsparcia przepławki to 100%.
Zdaniem prezesa ESI Ryszarda Fabczaka, elektrownia w Rzeszowie będzie modelowym rozwiązaniem dla takich inwestycji w kraju, ponieważ nie będzie miała najmniejszego negatywnego wpływu na środowisko i spełni wszystkie normy w tym zakresie.

Skorzystają Rzeszowianie
Na budowie elektrowni zyskają również mieszkańcy Rzeszowa. Władze Rzeszowa porozumiały się z inwestorem, który będzie współfinansował koszty budowy przejścia podziemnego biegnącego przez zaporę - połączy ono deptaki położone nad rzeką. Koszt budowy przejścia to ok. 1,5 mln zł. Przewidujemy, że tunel powstanie również w przyszłym roku – mówi prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc.

Źródło: Management & Consulting Group