Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Strona główna Artykuły lista artykułów Exxon będzie rozwijać biopaliwa z alg
Exxon będzie rozwijać biopaliwa z alg Poleć ten artykuł znajomemu...
Wtorek, 04 Sierpień 2009 12:25
biomasaExxonMobil zaczyna współpracę z biotechnologiczną firmą badawczą prowadzoną przez pioniera z branży inżynierii genetycznej, Craiga Ventera. Wspólnie mają oni pracować nad rozwojem biolapliw produkowanych z alg.


Druga pod względem wielkości firma na świecie ogłosiła, że zainwestuje co najmniej 300 milionów dolarów w badania biotechnologiczne prowadzone w firmie Ventera Synthetic Genomics Inc, aby pomóc w pracach nad paliwem alternatywnym tworzonym z alg. Firma chce w ten sposób zróżnicować swoją ofertę energetyczną.

- Jesteśmy przekonani, że biopaliwa produkowane z alg mogą stanowić ważna część rozwiązań energetycznych w przyszłości, jeśli nasze wysiłki przyniosą rezultat, którym będzie ekonomicznie wykonalne, nisko-emisyjne paliwo – poinformował doktor Emil Jacobs z ExxonMobil Research and Engineering w specjalnym oświadczeniu dla prasy.

Całkowita wartość inwestycji, której nie ograniczono na razie czasowo, może sięgać 600 milionów dolarów. ExxonMobil chce stworzyć biopaliwo z alg jako część "naszych wysiłków zmierzających do zredukowania szkodliwych emisji powstających w wyniku naszej działalności oraz powstających z produktów, których używają nasi klienci" – poinformował Michael Dolan z zarządu firmy.

Przemysł paliw alternatywnych odwraca się obecnie od pierwszej generacji biopaliw w kierunku tak zwanych zaawansowanych biopaliw. Okazało się bowiem, że paliwa, uzyskiwane z roślin takich, jak rzepak, słonecznik czy soja, nie są tak ekologiczne i ekonomiczne, jak początkowo sądzono. Jak wynika z badań, wyrabianie biopaliwa z np. rzepaku ociepla powietrze o około 70% więcej niż zwykły olej napędowy. Poza tym wielu analityków uważa, że z produkcją biopaliw wiążą się coraz wyższe ceny żywności. W zeszłym roku w wielu miejscach świata skok w cenach podstawowych artykułów spożywczych był drastyczny, właśnie ze względu na fakt, że coraz więcej ziem uprawnych przeznaczanych jest na hodowlę roślin do etanolu, zamiast do uprawy zbóż i innych produktów żywnościowych.

"Prawdziwym wyzwaniem stworzenia biopaliwa następnej generacji jest możliwość produkowania go w dużych ilościach, co wymaga znacznego zaawansowania pod względem naukowym i inżynieryjnym" – napisał Venter, dyrektor generalny Synthetic Genomics Inc, w oświadczeniu dla prasy. Naukowiec pochwalił też porozumienie z ExxonMobil jako "łączące uzupełniające się zdolności i doświadczenie… które mogą doprowadzić do produkcji na dużą skalę biopaliw otrzymywanych z alg".

Algi zostały uznane za lepszy materiał organiczny do produkcji paliw alternatywnych, a opinię tę podziela już wielu naukowców i wiele firm. Nie potrzeba do ich produkcji żadnej ziemi i można hodować je w kontrolowanych warunkach. Na poziomie podstawowym algi potrzebują do wzrostu jedynie wody, słońca, dwutlenku węgla oraz pewnych substancji. Według ekspertów, algi mogą dostarczyć około 25 000 litrów oleju na hektar, podczas gdy rzepak ma wydajność jedynie 1500 litrów z hektara, słonecznik 950 litrów, a soja 446. Produkcja biopaliw z alg ma jeszcze jeden wielki plus. Algi absorbują bowiem i przerabiają dwutlenek węgla a także inne substancje wyrzucane do atmosfery. Poza tym algi są w stanie podwoić swą wielkość już w ciągu jednego dnia.

Niemniej jednak krytycy tego pomysłu kwestionują to, że uda się wytworzyć wystarczającą ilość biomasy na skalę przemysłową, aby sprostać wymaganiom paliwowym w przyszłości.

Decyzja ExxonMobil budzi zdziwienie – mówi Gillian Madill z organizacji Friends of the Earth (z ang Przyjaciele Ziemi), który wyraża sceptycyzm na temat zaangażowania firmy w czystsze źródła energii.

Trzeba jednak przyznać, że wśród dużych firm paliwowych widoczny jest już trend inwestowania w badania prowadzące do rozwoju coraz lepszych biopaliw. W 2007 roku koncern BP zapowiedział zainwestowanie 500 milionów dolarów w ciągu dziesięciu lat w badania nad biopaliwami, a inne firmy, w tym również koncern Shell, poszły ich śladem.

- Czy ExxonMobil wyda tyle samo pieniędzy na reklamowanie swojej inwestycji, co na samą inwestycję? Czy inwestują w naprawdę "zieloną" technologię, taką jak wiatr czy energia słoneczna? – pyta Madill. - Biopaliwa to tylko krótkoterminowy sposób przeprowadzenia nas z wykorzystywania paliw kopalnianych na naprawdę odnawialne źródła energii, czyli energię wiatrową i słoneczną".

- Wiele z tych koncernów naftowych decyduje się na wygórowane inwestycje w biologię syntetyczną, ponieważ mogą dosłownie posiadać mikroorganizmy, które służą do produkcji paliw ze względu na możliwości opatentowania DNA. Jeśli biologia syntetyczna okaże się być sukcesem, firmy będą posiadać nie tylko samo paliwo, ale też żywą formę, która je produkuje – wyjaśnia Madill.

Źródło: CNN