Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Strona główna Artykuły lista artykułów NASA tworzy globalną mapę siły wiatrów
NASA tworzy globalną mapę siły wiatrów Poleć ten artykuł znajomemu...
Czwartek, 06 Sierpień 2009 09:56
wiatrakiPowstają satelitarne mapy siły wiatrów na Ziemi, które pozwolą na ujawnienie nieodkrytych miejsc, w których będzie można budować elektrownie wiatrowe - podaje NASA, której naukowcy opracowują mapy.


Do stworzenia map specjaliści wykorzystali dane zgromadzone w ostatnim dziesięcioleciu. Odkrywają one obszary oceanów gdzie wiatr może produkować energię. Dzięki temu mogą one być wykorzystane w planach budowy farm wiatrowych.

"Energia wiatrowa jest przyjazna środowisku. Od momentu zainstalowania turbin wiatrowych nie ma potrzeby korzystania z kopalnych źródeł energii, emitujących dwutlenek węgla w trakcie spalania" - powiedział Tim Liu, prowadzący projekt dla NASA.

Dane są nieustannie gromadzone przez specjalistyczne radary mikrofalowe nazywane "morski wiatr". Są one także wykorzystywane do prognozowania pogody w tym przewidywania burz.

Technolog Paul Dimotakis w Jet Propulsion Laboratory, jednego z centrów badawczych NASA uważa, że energia wiatrowa może dostarczać w przyszłości 10 do 15 proc. światowego zapotrzebowania na prąd.

Według Liu, nowoczesne technologie pozwalają na budowę pływających farm wiatrowych na otwartym oceanie. Oceaniczne farmy wiatrowe są mniej szkodliwe dla środowiska w porównaniu z budowanymi na wybrzeżach. Hałas generowany z turbin wiatrowych przeszkadza bowiem zwierzętom żyjącym w pobliżu elektrowni. Poza tym na otwartym oceanie wiatr jest znacznie silniejszy niż na wybrzeżach.

Według NASA jednym z miejsc gdzie mogłaby powstać pływająca elektrownia wiatrowa jest Północna Kalifornia, gdzie silny strumień wiatru wieje przez cały rok. Podobne wiatry wieją m.in. wokół Tasmanii i Nowej Zelandii. Obszary silnych wiatrów występują także na Atlantyku i Pacyfiku.

Zdaniem naukowców mapy mogą być też wykorzystywane w nawigacji morskiej, w celu uniknięcia przez statki niekorzystnych warunków pogodowych.

Źródło: PAP