Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Strona główna Artykuły lista artykułów Energia wiatrowa - Militarne rozwiązania dla farm wiatrowych
Energia wiatrowa - Militarne rozwiązania dla farm wiatrowych Poleć ten artykuł znajomemu...
Piątek, 18 Wrzesień 2009 11:48
wiatrakiBAE Systems pomaga rządowi Wielkiej Brytanii w uzyskaniu do 2020 roku 15proc. udziału energii ze źródeł odnawialnych w krajowej produkcji. W tym celu firma ma zamiar skonstruować turbinę wiatrową niewidoczną dla radarów.


W Wielkiej Brytanii ponad połowa planowanych inwestycji w farmy wiatrowe miałaby zostać zlokalizowana na terenach, na których zakłócałaby one ruch lotniczy i pracę radarów należących do systemu obrony narodowej. Obracające się turbiny powodują zakłócenia w pracy systemów radarowych oraz zamazują obraz na ekranach, co utrudnia wykrycie innych obiektów znajdujących się w przestrzeni lotniczej.

Według Brytyjskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (British Wind Energy Association) z powodu wątpliwości wojskowych i cywilnych służb lotniczych wstrzymano projekty mające w przyszłości dostarczyć nawet 4,75 GW energii odnawialnej. Aby umożliwić ich realizację w przyszłości firma BAE Systems przygotowała szereg propozycji mających rozwiązać ten problem.
Projekty bazują na wykorzystaniu materiałów pochłaniających promienie radarów, używanych na co dzień przez pojazdy wojskowe, aby zapobiec ich wykryciu. Mogą one występować w postaci gumy, pianki lub specjalnej farby nałożonej na już istniejące turbiny lub wmontowanej w skrzydła wiatraków, przez co farmy wiatrowe staną się niewidoczne dla radarów.

Spółka testuje również rozwiązanie polegające na specjalnym rozstawieniu farm wiatrowych, które nie powoduje zakłóceń, a także nowoczesne oprogramowanie filtrujące sygnał dochodzący z turbin. BAE Systems prowadzi również prace badawcze nad innowacyjną formą skrzydeł wiatraków, które będą odbijały promienie radarów poza zasięg ich odczytu.

- Nie istnieje jedno uniwersalne rozwiązanie, pozwalające zniwelować wpływ farm wiatrowych na systemy radarowe. Każde geograficzne zestawienie farmy wiatrowej i radaru będzie wymagało innego projektu. Dlatego zaczęliśmy prowadzić systematyczne analizy techniczne, które pozwolą na jak najbardziej ekonomiczne rozwiązania - mówi Jon Mills, dyrektor strategiczny BAE Systems Integrated System Technologies.

Jego zdaniem stworzenie procesu, w którym problemy mogą być rozwiązane w tak wszechstronny sposób tworzy okazję do szybszego i bardziej efektywnego wprowadzenia aplikacji dla farm wiatrowych.

- Bez naszej działalności, wiele projektów budowy farm wiatrowych nie byłoby możliwych do zrealizowania, co z kolei utrudniłoby rządowi Wielkiej Brytanii wypełnienie do 2020 roku celów związanych z energią odnawialną - zapewnia Jon Mills.

Przez ostatnie dwa lata BAE Systems wprowadziło innowacyjne rozwiązania, które pozwolą na przyłączenie 500 megawatów odnawialnej energii i umożliwią deweloperom zainwestowanie 1 miliarda funtów, jednocześnie zapewniając bezpieczeństwo operacji lotniczych.

W ramach tej działalności BAE Systems nawiązało współpracę z najważniejszymi graczami na rynku energii odnawialnej, włącznie z deweloperami zajmującymi się budową wiatraków energetycznych, przedstawicielami Urzędu Lotnictwa Cywilnego, Ministerstwem Obrony Narodowej, lotniskami, Brytyjskim Stowarzyszeniem Energii Odnawialnej oraz Brytyjskim Stowarzyszeniem Energetyki Wiatrowej.

BAE Systems jest międzynarodową spółką branży zbrojeniowej, lotniczej i systemów bezpieczeństwa. Firma oferuje pełną gamę produktów i usług dla sił powietrznych, sił lądowych i marynarki wojennej, jak również zaawansowane rozwiązania elektroniczne, teleinformatyczne oraz usługi wsparcia. Na całym świecie BAE Systems zatrudnia około 105 tys. pracowników, a w 2008 r. sprzedaż spółki przekroczyła 18,5 mld funtów (34,4 mld dolarów).

Źródło: WNP