Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Strona główna Artykuły lista artykułów Energia odnawialna - Fortum w Polsce chce budować elektrociepłownie
Energia odnawialna - Fortum w Polsce chce budować elektrociepłownie Poleć ten artykuł znajomemu...
Czwartek, 01 Październik 2009 16:17
energiaSkojarzone produkcja energii elektrycznej i ciepła przy wykorzystaniu biomasy oraz odpadów komunalnych to najważniejsze plany Fortum w Polsce - mówi Per Langer, wiceprezes Fortum.


Jak podkreśla Per Langer, Fortum będzie poszukiwało możliwości rozwoju na polskim rynku tak samodzielnie, jak i przy współpracy z innymi podmiotami, w tym innymi firmami oraz samorządami lokalnymi.

Fortum liczy, że uda im się w mniejszych miejscowościach przebudować istniejące ciepłownie, na elektrociepłownie opalane m.in. biomasą oraz odpadami komunalnymi.
- Odpady komunalne to jeden z rodzajów paliwa do elektrociepłowni. W roku 2008 z odpadów pochodziło 7 proc. ciepła wyprodukowanego przez Fortum - mówi Langer.

Fortym zapewnia, że produkcja typu waste-to-energy jest nieuciążliwa dla środowiska naturalnego i otoczenia społecznego zakładów. Utylizacja odpadów jest źródłem energii i jednocześnie dobrą alternatywą dla ich składowania. W 2007 roku 1,6 TWh energii produkowanej przez Fortum pochodziło z odpadów, co odpowiada 5 proc. zużyciu paliw w koncernie, bez paliw nuklearnych.

Jednym z z najnowocześniejszych zakładów typu waste-to-energy, należących do Fortum, jest elektrociepłownia Högdalen w Sztokholmie. Stosuje ona kotły rusztowe, fluidalne oraz pompy ciepła, dzięki czemu sprawność procesu produkcji energii wynosi prawie 100 proc. Każdego roku zakład utylizuje około 700 tys. ton śmieci (500 tys. komunalnych oraz 200 tys. wyselekcjonowanych odpadów przemysłowych), które zostają wykorzystane do produkcji 450 GWh energii elektrycznej i 1700 GWh ciepła. Ta ilość odpowiada 200 tys. ton oleju opałowego.

Źródło: WNP