Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Strona główna Artykuły lista artykułów Energia wiatrowa - Przygotowania do uruchomienia morskiej energetyki
Energia wiatrowa - Przygotowania do uruchomienia morskiej energetyki Poleć ten artykuł znajomemu...
Czwartek, 01 Październik 2009 16:34
wiatrakiMinisterstwo Gospodarki uczestniczy w tworzeniu dokumentów rządowych, które mogą mieć wpływ na rozwój morskiej energetyki wiatrowej - poinformował wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld.


Chodzi o projekty dokumentów: „Założenia polityki morskiej RP” oraz „Koncepcja zagospodarowania przestrzennego kraju”. Odpowiedzi takiej udzielił wiceminister na pytanie posła Romualda Ajchlera.

Wynika z niej, że polskie obszary morskie mają bardzo duży potencjał do budowy morskich turbin wiatrowych na głębokości szelfu od 20 do 40 metrów. Wymaga to jednak także budowy sieci podmorskich linii przesyłowych wysokiego napięcia oraz stacji elektroenergetycznych na Bałtyku, pozwalających na dotarcie energii na ląd. Dlatego, ocenia MG, w celu zwiększenia samodzielności branży energetyki wiatrowej na morzu i uniezależnienia jej od jej odpowiednika na lądzie, „należy zintensyfikować działania na rzecz rozwoju technologii i infrastruktury przesyłowej”.
Zarazem wiceminister stwierdza, że tak jak w przypadku innych odnawialnych źródeł energii, pozyskiwanie morskiej energii wiatrowej wymaga jasnych, stabilnych i korzystnych ram działania. „Tylko takie podejście może przyczynić się do efektywnego wykorzystania morskiej energetyki wiatrowej, która może stać się konkurencyjna w stosunku do tradycyjnych metod pozyskiwania energii” - czytamy w liście.

Adam Szejnfeld poinformował, że w przygotowywanej przez MG „Polityce energetycznej Polski do 2030 roku” znalazło się działanie pod nazwą „Stworzenie warunków ułatwiających podejmowanie decyzji inwestycyjnych dotyczących budowy farm wiatrowych na morzu”. Ich celem jest identyfikacja barier prawnych oraz przygotowanie projektów zmian przepisów, które usuną te bariery (np. zmian w ustawie o obszarach morskich Polski i administracji morskiej). Dokument będzie też przesłanką do rozstrzygnięcia zaangażowania się Polski w budowę międzynarodowej morskiej kablowej linii energetycznej („Supergrid”) i do wskazania potencjalnych lokalizacji farm wiatrowych na polskim szelfie. Zadania te mają zostać wykonane do końca 2010 roku, stwierdza wiceminister.

Źródło: WNP