Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Strona główna Artykuły lista artykułów Energia słoneczna - Najbardziej ekologiczny biurowiec świata
Energia słoneczna - Najbardziej ekologiczny biurowiec świata Poleć ten artykuł znajomemu...
Piątek, 09 Październik 2009 13:41

energia słonecznaWe francuskim mieście Dijon powstał najbardziej przyjazny dla środowiska biurowiec na świecie. Liczący 10 pieter i ponad 5 tys. metrów kwadratowych powierzchni Elithis Tower, dzięki zasilaniu energią słoneczną i energooszczędnym komponentom, emituje sześć razy mniej gazów cieplarnianych niż tradycyjne budynki komercyjne.

Poczynając od projektu do zastosowanych materiałów i rozwiązań, Elithis Tower łączy w sobie najnowsze technologie zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju. Materiały użyte do budowy obiektu zostały dobrane w zależności od ich wpływu na środowisko. Dlatego ograniczono użycie aluminium, a zewnętrzne elementy zostały wykonane w większości z drewna i materiałów pochodzących z recyklingu.

Dach budynku wyposażony został w 330 paneli słonecznych, dzięki czemu wytwarza więcej energii niż zużywa. Wnętrza zaprojektowano w taki sposób, by można było korzystać z naturalnego światła słonecznego. Rozwiązanie to zapewnia komfortowy poziom oświetlenia i ogranicza zużycie światła sztucznego.

 

ekobiurowiec

Projektanci zastosowali system, który harmonizuje przepływ energii w budynku. Powstałe straty energii są odzyskiwane i powtórnie wykorzystywane.

Dla zachowania efektywności energetycznej ważna jest także proekologiczna postawa osób użytkujących budynek. Dlatego wszyscy w Elithis Tower - właściciele, najemcy, administratorzy, pracownicy i odwiedzający - są zobligowani do odpowiedzialnej postawy względem zużycia energii, wody, papieru.

Francuski biurowiec oprócz tego, że spełnia swoją użytkową funkcję, stanowi rodzaj eksperymentu, który ma pomóc określić jak daleko można zniwelować oddziaływanie budynków na środowisko. Niemal 2 tys. specjalnych czujników analizuje zużycie energii i na bieżąco odczytuje poziomy emisji. Zebrane informacje są następnie przekazywane naukowców, badaczom i ośrodkom uniwersyteckim.

źródło: ekologia.pl