Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Strona główna Artykuły lista artykułów Energia wiatrowa - GE Energy dostarczy 101 turbin wiatrowych do Rumunii
Energia wiatrowa - GE Energy dostarczy 101 turbin wiatrowych do Rumunii Poleć ten artykuł znajomemu...
Piątek, 16 Październik 2009 10:45
wiatrakiGE Energy podpisało niedawno umowę na dostawę 101 turbin wiatrowych 2.5xl do koncernu CEZ Romania. Są one przeznaczone na potrzeby projektu Cogealac, drugiego etapu realizacji elektrowni wiatrowej Fantanele. Po ukończeniu obu etapów powstanie największa nabrzeżna elektrownia wiatrowa w Europie. CEZ Romania stanowi część CEZ Group, największej spółki energetycznej w Europie Środkowej.

UE realizuje cel ograniczenia emisji gazów cieplarnianych o 20% przy jednoczesnym zwiększeniu potencjału energii odnawialnej do 2020 roku o 20%. By zrealizować ten zamiar, Unia Europejska ustaliła cele dla każdego kraju członkowskiego w oparciu o PKB na mieszkańca. Projekty Fantanele i Cogealac pomogą Rumunii zrealizować zobowiązania przyjęte w ramach UE dotyczące zwiększenia udziału energii odnawialnej, w tym energii wiatrowej, w bilansie energetycznym kraju. Według Europejskiego Stowarzyszenia Energii Wiatrowej (European Wind Energy Association, EWEA), pod koniec 2008 r. w Rumunii moc zainstalowanych turbin wiatrowych wynosiła zaledwie 10 MW, co oznacza mniej niż 1% całkowitej mocy wytwórczej energetyki tego kraju.

W październiku 2008 r. GE poinformowało o planach dostawy 139 turbin wiatrowych 2.5xl dla Fantanele, pierwszego etapu projektu. Budowa elektrowni w tej fazie już trwa. Po ukończeniu etapu drugiego w 2011 r. całkowita moc produkcyjna obiektu wyniesie 600 megawatów. Taka ilość energii wiatrowej pozwoli zaspokoić potrzeby ponad 400 000 gospodarstw domowych.

Rząd rumuński stworzył prawo sprzyjające rozwojowi zasobów energii odnawialnej i przyznał subsydia ważnym inicjatywom budowy wiatraków energetycznych i innych projektów z dziedziny energetyki odnawialnej do 2015 roku. Taka postawa zachęciła inwestorów i deweloperów do realizacji projektów w tym kraju.

„Rumunia stanowi znakomity przykład tego, jak dobra polityka może sprzyjać inwestycjom w energetyce” – powiedział Rod Christie, prezes GE Energy na Europę Środkową i Wschodnią, Rosję i kraje WNP. „Dobre ustawodawstwo pozwala przetrzeć szlak dla takich projektów jak Fantanele i Cogealac. Pomoże też Rumunii zrealizować nałożone przez UE cele w dziedzinie energetyki odnawialnej oraz zmodernizować i zróżnicować infrastrukturę energetyczną kraju”.

Projekty Fantanele i Cogealac realizowane są w rumuńskim regionie Dobrudży, w okręgu Konstanca, który dysponuje największym potencjałem w zakresie energii wiatrowej w całym kraju.
    
Źródło: GE Energy