Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Strona główna Artykuły lista artykułów Energia odnawialna - UE inwestuje w ekologiczną energię
Energia odnawialna - UE inwestuje w ekologiczną energię Poleć ten artykuł znajomemu...
Poniedziałek, 19 Październik 2009 09:06
żarówkaUnia Europejska zwiększa nakłady na technologie pozyskiwania zielonej energii. Do 2020 roku na ten cel zostanie przeznaczone dodatkowo co najmniej 50 mld euro. Najwięcej środków pochłoną inwestycje związane z energią słoneczną i wychwytywaniem CO2.

Plan ogłoszony w tym tygodniu przez Komisję Europejską zakłada, że w ciągu najbliższego dziesięciolecia w czystą energię zostanie zainwestowane trzy razy więcej pieniędzy niż do tej pory. Najwięcej, bo 16 mld euro, Unia przeznaczy na energię słoneczną, rozwój technologii wychwytywania i składowania dwutlenku węgla ma pochłonąć 13 mld, z kolei 7 mld euro pójdzie na energię jądrową, a 6 mld na energię wiatru.

Zwiększenie nakładów na czystą energetykę jest niezbędne dla rozwoju gospodarki o niskiej emisji. W planach unijnych jest redukcja gazów cieplarnianych o 20% w ciągu najbliższych 10 lat. Równocześnie pozwoli to na uniezależnienie się UE od importu ropy i gazu. Aktualnie dostawy energii do Europy w 80% pochodzą z paliw kopalnych: węgla, ropy i gazu. Do 2050 roku całkowita energia w Unii ma pochodzić ze źródeł o niskiej emisji.

Dodatkowo Komisja Europejska w rozwoju zielonego sektora energetycznego upatruje możliwość pojawienia się milionów nowych miejsc pracy w krajach, które najbardziej zaangażują się w rozwój zielonych technologii. Planowane jest także wybranie około 20 miast, które stałyby się pionierami w tym zakresie.

"Zwiększenie inteligentnych inwestycji w badania naukowe stanowi szansę na znalezienie nowych źródeł rozwoju, ekologizację gospodarki i zapewnienie konkurencyjności UE po zakończeniu kryzysu" - uważa unijny komisarz ds. nauki i badań Janez Potočnik.

Obecnie na badania naukowe i rozwój w dziedzinie czystej energii Unia przeznacza każdego roku ok. 3 mld euro. Środki mają zostać zwiększone do 8 mld rocznie i będą pochodzić z rozmaitych źródeł, m.in. z przemysłu, banków, rządów i inwestorów prywatnych.

Źródło: ekologia