Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Strona główna Artykuły lista artykułów Energia odnawialna - Odpady komunalne zamieniane na energię elektryczną i cieplną
Energia odnawialna - Odpady komunalne zamieniane na energię elektryczną i cieplną Poleć ten artykuł znajomemu...
Poniedziałek, 19 Październik 2009 11:47
energiaW połowie 2011 roku firma Kamitec uruchomi pierwszą na świecie instalację do przetwarzania tworzyw sztucznych zawartych w odpadach komunalnych na energię elektryczną i cieplną.


Zakład, funkcjonujący w oparciu o innowacyjną technologię ACREN alternatywną dla spalarni śmieci, powstanie w Toruniu. Będzie przerabiał ok. 28 tys. ton odpadowych tworzyw sztucznych rocznie, czyli tyle, ile wytwarza miasto 40-tysięczne. W toku procesu odzyskiwane będzie rocznie 17 MW „czystej ekologicznie” energii elektrycznej. Źródło energetyczne o takiej mocy wystarczy do zaspokojenia zapotrzebowania na prąd miasta z 40 tys. mieszkańców.

Inwestycja pochłonie 45 mln zł i będzie w 70 proc. współfinansowana z unijnego Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. W jej wyniku powstanie ok. 100 nowych miejsc pracy.
Tworzywa sztuczne stanowią obecnie ok. 10-12 proc. wszystkich odpadów komunalnych. Z uwagi na rozwój gospodarczy kraju należy się spodziewać, że ilość ta będzie w następnych latach sukcesywnie rosła.

- Technologia depolimeryzacji tworzyw sztucznych oraz odzyskiwanie z nich energii elektrycznej są opatentowane przez naszą firmę i została już nagrodzona przez PARP - mówi Arkadiusz Fenicki, prezes zarządu Kamitec. - Metoda ta jest główną częścią opracowanej przez naszą firmę technologii ACREN.

Pozwala ona odzyskiwać z tworzyw sztucznych wysokiej jakości paliwa, zbliżonego do diesla, które jest następnie spalane w agregatach prądotwórczych. Technologia ta umożliwia łatwe magazynowanie wyprodukowanego z odpadów paliwa i produkowanie z niego energii w momencie, kiedy faktycznie jest na nią zapotrzebowanie. Ponadto, pozwala ona na odzysk energii na poziomie 85 proc. i to w sposób całkowicie bezpieczny dla środowiska. Jak zaznacza prezes Fenicki, w tym tkwi znaczna przewaga ACREN nad innym oferowanymi na rynku sposobami utylizacji odpadów, na przykład spalarniami. W ich przypadku energii nie da się magazynować i jest ona odzyskiwana zaledwie na poziomie 30-35 proc., zanieczyszczając przy tym atmosferę.

O lokalizacji inwestycji w Toruniu zadecydowało położenie geograficzne miasta, sąsiadujące z głównymi szlakami komunikacyjnymi w kraju oraz rozbudowana infrastruktura terenów, na których powstanie zakład.

- Nie bez znaczenia był dla nas także dostęp do wykwalifikowanych pracowników - mówi Arkadiusz Fenicki.

Po zakończeniu drugiego etapu inwestycji, działalność zakładu zostanie rozszerzona o utylizację opakowań wielowarstwowych, z których będzie odzyskiwane aluminium i tektura. Docelowo obiekt w Toruniu zostanie dostosowany do pełnego wykorzystania technologii ACREN i przetwarzania wszelkiego rodzaju odpadów komunalnych. Pozwoli to na zmniejszenie ilości śmieci składowanych w regionie na wysypiskach. Zakład ten będzie wówczas w stanie przetworzyć ok. 45 tys. ton odpadów komunalnych rocznie.

Źródło: WNP