Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Strona główna Artykuły lista artykułów Energia wiatrowa - Energetyka protestuje przeciwko uznaniu zbóż za biomasę
Energia wiatrowa - Energetyka protestuje przeciwko uznaniu zbóż za biomasę Poleć ten artykuł znajomemu...
Wtorek, 20 Październik 2009 08:32
wiatrakiPolskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej protestuje przeciwko planom Ministerstwa Gospodarki, które chce uznać zboża za biomasę. Zdaniem Stowarzyszenia jest to promowanie nieefektywnej, przestarzałej technologii.


Ministerstwo Gospodarki prowadzi prace nad rozszerzeniem definicji biomasy, które umożliwi wykorzystywanie ziaren zbóż nie nadających się na zakup interwencyjny oraz nie objętych tym zakupem, do produkcji energii elektrycznej i ciepła. Rozwiązanie takie wychodzi naprzeciw oczekiwaniom producentów rolnych i części branży energetycznej.

Zdaniem Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (PSEW) najważniejszą wadą tego rozwiązania jest to, że w znaczący sposób ustawodawca pogarsza zasady funkcjonowania systemu wsparcia dla nowo powstających i istniejących odnawialnych źródeł energii elektrycznej (OZE). Według PSEW zaliczenie energii wytworzonej w wyniku współspalania zbóż do energii pochodzącej z OZE, spowoduje wprawdzie zwiększenie wypełnienia obowiązku uzyskania i umorzenia świadectw pochodzenia przez przedsiębiorstwa energetyczne, lecz ustawodawca wspierając ten system produkcji energii promuje przestarzałą, nieefektywną i pozbawioną możliwości rozwoju technologię. PSEW ocenia, że proponowane rozwiązanie ma charakter jedynie doraźny, nie zmienia przestarzałego charakteru polskiej elektroenergetyki. W wyniku tego wypaczeniu ulega kierunek rozwoju rynku, poprzez zablokowanie rozwoju nowoczesnych technologii wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych, w tym głównie energetyki wiatrowej.
- Proponowany projekt rozporządzenia, w części dotyczącej współspalania, jest niezgodny z zapisami dotyczącymi biomasy zawartymi w nowej Dyrektywie 2009/28/WE w sprawie promowania stosowania energii z OZE. Zgodnie z treścią Art.13 pkt.6 „w przypadku biomasy państwa członkowskie promują technologie przekształcania osiągające skuteczność przekształcania energii wynoszącą co najmniej 85 proc. w zastosowaniach mieszkalnych i komercyjnych oraz co najmniej 70 proc. w zastosowaniach przemysłowych”. Natomiast sprawność urządzeń przemysłowych produkujących energię w procesie współspalania biomasy oceniana jest na 30 – 35 proc. – zapewnia PSEW.

Według Stowarzyszenia dyskusyjne jest stwierdzenie autorów zawarte w uzasadnieniu do projektu rozporządzenia, w którym stwierdza się, że „biomasa jest najbardziej istotnym z odnawialnych źródeł energii, posiadającym również największy potencjał rozwojowy”. Z analiz wykonanych przez Instytut Energetyki Odnawialnej przy współpracy z Instytutem na Rzecz Ekorozwoju wynika, że największy potencjał tkwi w energetyce wiatrowej. PSEW przekonuje, że dostępne na rynku raporty prognozują, że energetyka wiatrowa ma szansę dostarczyć znacznych przyrostów mocy zainstalowanej w stosunkowo krótkim czasie, co pozwoli na skuteczną realizację zobowiązania naszego kraju wynikającego z Dyrektywy Parlamentu Europejskiego 2009/28/WE.

Według PSEW należy również zwrócić uwagę na niebezpieczeństwo wpływu propozycji Ministerstwa Gospodarki na ponadnormatywne zapotrzebowanie na zboża niskiej jakości. Niepokoić może również fakt braku nadzoru nad tą częścią rynku przez Urzędu Regulacji Energetyki, co może prowadzić do nadużyć związanych ze spalaniem pełnowartościowego zboża. W konsekwencji działania te mogą spowodować wzrost cen rynkowych zbóż.

Źródło: WNP