Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Strona główna Artykuły lista artykułów Biomasa - Już w listopadzie zboże paliwem dla energetyki
Biomasa - Już w listopadzie zboże paliwem dla energetyki Poleć ten artykuł znajomemu...
Czwartek, 22 Październik 2009 10:01
biomasaJak poinformował „Dziennik Gazeta Prawna”, Ministerstwo Gospodarki zakończyło konsultacje społeczne i międzyresortowe w sprawie rozporządzenia, którego projekt przewiduje, że ziarna zbóż złej jakości i nieobjęte skupem interwencyjnym będą mogły być paliwem dla OZE.

Zboże, o którym mowa w rozporządzeniu będzie mogło być również paliwem w procesie współspalania przez elektrownie i elektrociepłownie.

Według Ministerstwa Gospodarki rozporządzenie będzie mogło wejść w życie już w listopadzie.

Resort uważa, że umożliwienie spalania zbóż złej jakości pomoże Polsce osiągnąć 15-proc. udział energii z OZE w całości energii produkowanej w 2020 roku. Dodaje też, że już w 2015 roku wytwórcy energii nie będą mogli spalać biomasy leśnej w procesie jej współspalania z węglem.

O projekcie Ministerstwa negatywnie wypowiada się środowisko związane z energetyką odnawialną, a zwłaszcza zajmujące się biomasą. Obawia się ono, że konsekwencją zezwolenia na spalanie zboża będzie zdominowanie przez ziarno całego rynku biomasy.

– Wejście w życie proponowanej regulacji w sztuczny sposób dokona dodatkowych przesunięć strumienia biomasy z rynków zielonego ciepła i biopaliw transportowych na jeszcze silniej wspierany rynek zielonej energii elektrycznej, wypychając z niego bardziej perspektywiczne technologie – powiedział „Dziennikowi Gazecie Prawnej” Grzegorz Wiśniewski, prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej.

Nie ma się też co dziwić, że zwolennikami wprowadzenia nowego rozporządzenia, są producenci zbóż.
Tłumaczą oni, że ich celem nie jest doprowadzenie do produkcji zbóż wyłącznie w celach energetycznych. Chcą, aby cena zbóż na cele energetyczne była wyznacznikiem minimalnej ceny zboża na rynku.

Ilości zbóż, które mogą być wykorzystane na cele energetyczne, szacowane są na 3–4 mln ton. Jego ceny wahają się w granicach 200–230 zł za tonę i według producentów są nieopłacalne. Umożliwienie sprzedaży zboża jako paliwa dla energetyki będzie skutkowało wzrostem jego ceny do 300–350 zł za tonę, co zapewniałoby rolnikom opłacalność jego produkcji i sprzedaży – czytamy z „Dzienniku Gazecie Prawnej”.

Źródło: Cire