Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Strona główna Artykuły lista artykułów Biopaliwo - W Szwecji biopaliwa będą wytwarzane z królików
Biopaliwo - W Szwecji biopaliwa będą wytwarzane z królików Poleć ten artykuł znajomemu...
Piątek, 23 Październik 2009 13:14
biogasScientific American ostatnio poinformował, że Szwecja wykorzystuje dość dziwne źródła dla niektórych paliw do ogrzewania, a są to mianowicie króliki. W Sztokholmie jest nadmiar bawełny tych stworzeń, a głodne zające są często spotykane w parkach miejskich.


W celu ograniczenia populacji królików i stworzenie bardziej ekologicznego źródła ogrzewania dla Szwedów, pracownicy miasta zdecydowali, że będą strzelać do królików, zamrażać je, a następnie wysłać do ciepłowni, gdzie będą one spalane. I tak, myśl o tym sprawia, że nasze odczucia są przykre.

Zabijane zwierzęta są raczej rzadko wykorzystywane jako produkty do wytwarzania energii, ale używanie produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego do produkcji biopaliw zdarza się dość regularnie. Szwedzka firma Konovex tworzy paliwo z królików, ale zakład ten jest filią duńskiej firmy Daka Biodiesel, która kojarzy się na co dzień z dziedzinami rynku motoryzacyjnego, a także ogrzewaniem z tłuszczów roślinnych i zwierzęcych. Szwecja często używa pozostałości po zabitych zwierzętach do tworzenia metanu na biogaz. A nawet USA zaczyna swoje działania związane z ubojem zwierząt na rynku biopaliw.
zajac

Biopaliwa mogą być wykonane z różnych tłuszczów zwierzęcych, w tym także z tłuszczu od ludzi (choć oczywiście jest to nielegalne). Ale kiedy racjonalnie by po mysleć to stosowanie produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego lub odpadów z ubojni do tworzenia przyjaznych dla środowiska biopaliwa rzeczywiście wydaje się dość nowatorskie. Zabijanie królików do ogrzewania domu wydaje się nieco brutalny dla nas sposobem. To prawda iż znajdujemy się w samym środku kryzysu energetycznego, ale rynek światowy przeżywa także kryzys żywnościowy. Tak więc czy nie lepiej jeść króliki niż wytwarzać z nich energię?

Źródło: Inhabitant