Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Strona główna Artykuły lista artykułów Biogaz - P. Kukurba, ESB, o budowie elektrowni gazowej z Energą i planach w Polsce
Biogaz - P. Kukurba, ESB, o budowie elektrowni gazowej z Energą i planach w Polsce Poleć ten artykuł znajomemu...
Wtorek, 27 Październik 2009 03:01
biogazElektrownie biogazowe są tańsze niż elektrownie węglowe, krócej je się buduje i emitują mniej zanieczyszczeń - mówi Piotr Kukurba, przedstawiciel ESB International w Polsce.


ESB International podpisała z grupą Energa umowę na budowę elektrowni gazowej. Jakie są szczegóły tej umowy?

Podpisana umowa nie dotyczy jeszcze budowy elektrowni tylko przeprowadzenia analiz techniczno-ekonomicznych takiej inwestycji. Dopiero po przeprowadzeniu analiz zapadnie decyzja, czy elektrownia zostanie wybudowana. Umowa zakłada, że analizy zostaną przeprowadzone w ciągu 3 miesięcy, ale nie wykluczone, że to może potrwać nie co dłużej. Na początku roku 2010 powinna zapaść decyzja.
Czy są inne plany współpracy ESB International z Energą?

Na razie jest to jedyny projekt nad którym pracujemy z Energą

Czy ESB International planuje inne inwestycje w Polsce?

Podpisaliśmy z Energą umowę na wyłączność na terenie Polski. Rozważamy zaangażowanie się także w projekty wiatrowe, ale jeszcze nie ma w tym zakresie konkretnych informacji. Na razie chcemy skupić się na elektrowni gazowej.

Czy znana już jest lokalizacja elektrowni gazowej?

Elektrownia powstanie na północy Polski, ale jeszcze nie ma dokładnie określonej jej lokalizacji.

Czy trwają rozmowy z PGNiG ws. dostaw gazu?

Oczywiście, takie rozmowy trwają. Są one w początkowej fazie.

Planując elektrownię gazową nie obaw związanych z stabilnością dostaw gazu?

ESB posiada duże doświadczenie w eksploatacji elektrowni gazowych, ze wszystkich naszych projektów gazowych, np. w Hiszpanii i Wielkiej Brytanii, jesteśmy zadowoleni. Nie wydaje nam się możliwe, aby w sytuacji, gdy będzie podpisany kontrakt długoletni na dostawy gazu to kontrahent się z tego nie wywiąże.

Istnieje jednak ryzyko związane z wysokimi cenami gazu...

To będziemy na pewno analizowali. Energia z gazu jest Polsce bardzo potrzebna. W przypadku elektrowni gazowych czas inwestycji jest znacznie krótszy niż w przypadku elektrowni węglowych, elektrownie gazowe są dodatkowo blisko połowę tańsze niż elektrownie węglowe. Ważnym argumentem na rzecz elektrowni gazowych jest również ich niska emisyjność, o ok. 40 proc. mniejsza niż w przypadku elektrowni węglowych.

Źródło: WNP