Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Strona główna Artykuły lista artykułów Energia słoneczna - Największa na świecie elektrownia z paneli słonecznych
Energia słoneczna - Największa na świecie elektrownia z paneli słonecznych Poleć ten artykuł znajomemu...
Wtorek, 27 Październik 2009 00:00
solarDeSoto Next Generation Solar Energy Center na Florydzie. Tylko i wyłącznie tutaj znajdziecie największą elektrownię słoneczną jaka do tej pory powstała.


Przez niemal rok budowlańcy i inżynierowie w spokojnym miasteczku pomiędzy bydłem, a drzewami cytrusowymi wznosili największą elektrownię słoneczną. Niedługo zakończą się oficjalne testy, a do domów na Florydzie popłynie czysty i ekologiczny prąd. Oczywiście nie do wszystkich tylko do garstki 3000 domów i kilku firm rozmieszczonych w małym kawałku stanu Floryda. Pole obsadzone panelami słonecznymi będzie przechwytywać słoneczne promienie i zamieniać je łącznie w 25 megawatów energii. Jest to prawie dwukrotnie większa wydajność od drugiej co do wielkości podobnej elektrowni znajdującej się w USA.

Otwarcie tej komórki prądotwórczej jest na tyle istotne, że sam prezydent Barack Obama ma pojawić się na oficjalnym uruchomieniu całej aparatury w następny wtorek.

Najnowsza przedstawiona instalacja oraz dwa inne również solarne projekty mają łącznie wygenerować 110 megawatów czystej energii ograniczając przy tym emisję gazów cieplarnianych o ponad 3,5 miliona ton. Ma to równowartość spalin wytwarzanych przez 25.000 samochodów każdego roku. Oczywiście takie przedsięwzięcie nie jest tanie. Projekt DeSoto kosztował 150 milionów dolarów.

Na koniec trochę ponarzekam. Dlaczego u nas jest tak mało słonecznych dni, a co za tym idzie, projekty takie jak ten nie miałyby sensu ze względu na ich opłacalność i wydajność. Za moment ktoś mnie upomni i powie, że w naszym kraju technologia paneli słonecznych już dotarła i się rozwija. W porządku, zgadzam się. Powiedzcie mi tylko czy ten “rozwój” spełnia nasze skromne oczekiwania? Pozostaje nam chyba opracować misterne panele deszczowe.

Źródło: Ekoblogia