Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Strona główna Artykuły lista artykułów Energia odnawialna - 15% udziału OZE w produkcji energii do 2020 r.
Energia odnawialna - 15% udziału OZE w produkcji energii do 2020 r. Poleć ten artykuł znajomemu...
Piątek, 06 Listopad 2009 14:57
żarówkaMinisterstwo Skarbu Państwa (MSP) jest pewne, że Polsce uda się produkować 15% całkowitej energii ze źródeł odnawialnych głównie wiatru, wody i biogazu do 2020 roku.


- Jestem pewny, że poradzimy sobie z założeniami Unii Europejskiej i do 2020 roku będziemy mogli pozyskiwać ze źródeł odnawialnych 15% całej energii - powiedział dla wnp.pl Jan Bury, wiceminister skarbu państwa odpowiedzialny za energetykę.

Europejski Pakiet Energetyczny, czyli tzw. pakiet 3x20, zakłada m.in., że do 2020 roku kraje członkowskie powinny produkować 15% całej energii z odnawialnych źródeł i 20% do roku 2030. Obecnie udział „zielonej” energii nie wynosi nawet 1/3 wymaganego poziomu.
- Dzisiaj już mamy prawie 4 % i na te kolejne 11% mamy jeszcze prawie 10 pełnych lat. Energia wiatrowa rozwija się w Polsce kapitalnie, co roku przybywa farm. Wniosków złożonych o wstępne warunki przyłączenia do systemu jest na kilkadziesiąt tysięcy mocy, to więcej niż możemy przyłączyć – tłumaczył Bury.

Wiceminister Jan Bury przyznał, że w sektorze energetyki odnawialnej słabością Polski jest rozwój nowych źródeł energii wodnej i biogazowej. Sytuacja ma się jednak w najbliższych latach zmienić na lepsze.

- Decyzje które przygotowuje minister gospodarki, rolnictwa oraz inwestycje PGE, to projekty skupione na elektrowniach biogazowych i wodnych, również wsparcie z Unii Europejskiej w tym sektorze jest duże. Wierzę w to, że uaktywnimy rolników i samorządy lokalne, a także przedsiębiorców, żeby tworzyli rozproszone energetyczne źródła od 0,5 MW do kilku megawatów biogazowych czy wodnych projektów- zapewniał wiceminister.

Duże nadzieje MSP wiąże z przedsięwzięciami w odnawialne źródła energii Polskiej Grupy Energetycznej (PGE), która dzisiaj zadebiutowała na warszawskiej giełdzie. Jednak mniej optymistyczna pod tym względem jest sama PGE, która twierdzi, że jeżeli w Polsce nie zmienią się procedury uzyskiwania warunków przyłączenia do sieci elektroenergetycznej oraz nie będzie regulacji prawnych do budowy elektrowni wiatrowych w morzu, to Polsce nie uda się osiągnąć wymaganych 15%.

Źródło: WNP