Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Strona główna Artykuły lista artykułów Biomasa - Dalkia zwiększa wykorzystanie biomasy
Biomasa - Dalkia zwiększa wykorzystanie biomasy Poleć ten artykuł znajomemu...
Wtorek, 10 Listopad 2009 12:21
biomasaW Dalkii Poznań ZEC trwają przygotowania do modernizacji jednego z kotłów, gdzie docelowo będzie spalana w 100 proc. tylko biomasa. Obecnie ok. 6,5 proc. paliwa (wagowo) spalanego w Dalkii Poznań ZEC to biomasa.


W Dalkii Poznań Zespół Elektrociepłowni (Dalkia Poznań ZEC) rozpoczęto współspalanie biomasy z węglem w listopadzie 2006 r. Od tego czasu spalono już ponad 113 tys. ton biomasy. Rocznie spalanych jest ok. 44 tys. ton biomasy i 700 tys. ton węgla, wagowo biomasa stanowi ok. 6,5% zużywanego paliwa.

- To dobry wynik, porównywalny ze średnią innych wytwórców energii elektrycznej w Polsce. W wyspecjalizowanych jednostkach możliwe jest spalanie większych ilości biomasy. Obecnie wagowo biomasa stanowi 6,9 proc. naszego paliwa - mówi Paweł Woźniak z Dalkii Poznań ZEC.
Procentowy udział biomasy w produkcji energii zależy od jej kaloryczności. Tzw. biomasa "agro", pochodząca z upraw, posiada średnią kaloryczność na poziomie 16 kJ na kg, węgiel ma kaloryczność w granicach 19-25 kJ na kg a biomasa leśna w okresach zimowych posiada kaloryczność na poziomie zaledwie 7 kJ na kg.

Od 2008 r. w Dalkia Poznań ZEC spalane są, głównie ze względów technologicznych, pelety z słomy zbożowej, siana i wierzby energetycznej.

Uruchomienie współspalania biomasy i węgla w Dalkia Poznań ZEC zostało poprzedzone inwestycjami, do których należała m.in. przebudowa podajnika biomasy, zabudowa wag rozliczeniowych i próbopobieraków na podaniu paliwa.

Współspalanie odbywa się w blokach nr 1, 2 i 3. Blok nr 1 ma inną technologię spalania niż dwa pozostałe, pozwalające na stosowanie wagowo biomasy od 6 proc. do nawet kilkunastu procent. Osiągnięcie tak wysokiego udziału biomasy jest możliwe w przypadku wykorzystywania pelet.

Wykorzystywanie biomasy w elektrociepłowniach ma pozytywne i negatywne skutki. Najważniejszym pozytywem stosowania biomasy jest zastępowanie węgla kamiennego, co pozwala na mniejszą emisję CO2 oraz związków siarki. Biomasa ma także korzystny wpływ na procesy w produkcji np. zmniejsza ryzyko zawieszania się węgla w zasobnikach, oraz zaklejania się rur zsypowych do młynów węglowych. Zaobserwowano również w sytuacji awaryjnej, gdy nastąpił zanik napięcia sterowniczego dla podajników wegla.

Dzieje się tak dlatego, że biomasa jest długo „wyjeżdżanym” paliwem z młyna, dzięki czemu można uniknąć wyłączenia bloku. W przypadku stosowania tylko samego węgla nie byłoby to możliwe.

Do negatywnych zjawisk należy utrudnianie przez biomasę stabilnej pracy kotła. Biomasa ze względu na swoją wagę podlega uwarstwianiu w zasobniku węgla, co powoduje niestabilność paliwa w młynach.

W Dalkii Poznań ZEC trwają przygotowania do modernizacji jednego z kotłów bloku BC 50 OP 140, gdzie docelowo będzie spalana w 100 proc. tylko biomasa.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Gospodarki z 2008 r. Dalkia Poznań ZEC musi spalić w takim kotle co najmniej 20 proc. tzw. biomasy "agro", pochodzącej z upraw energetycznych, z pozostałości i odpadów rolniczych. Może to być np.: śruta rzepakowa, wierzba, siano, słoma, pestki z owoców, czy też łuska słonecznikowa.

Obowiązek 20 proc. udziału biomasy "agro" dotyczy tylko jednostek wytwórczych, które zostaną wybudowane, lub zmodernizowane nie później niż do 31 grudnia 2012 r. Jeżeli jakaś jednostka zostanie uruchomiona później to obowiązek spalania biomasy "agro" wzrośnie z 20 do 60 proc. Natomiast dla technologii współspalania w roku 2015 konieczne będzie spalanie już 100 proc biomasy "agro".

Źródło: WNP