Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Strona główna Artykuły lista artykułów Energia odnawialna - Miasto funkcjonujące tylko i wyłącznie dzięki odnawialnym źródłom energii
Energia odnawialna - Miasto funkcjonujące tylko i wyłącznie dzięki odnawialnym źródłom energii Poleć ten artykuł znajomemu...
Wtorek, 10 Listopad 2009 13:02
energiaMasdar City to projekt pierwszego, bezemisyjnego, nieprodukującego żadnych odpadów i zasilanego całkowicie ze źródeł odnawialnych miasta na świecie. Masdar City powstało z inicjatywy z inicjatywy emira Abu Dhabi.


Ekologiczne miasto ma być wyrazem władz Abu Dhabi w działania na rzecz przyspieszenia procesów tworzenia i wdrażania przyszłościowych rozwiązań energetycznych. Głównym inwestorem jest Mubadala Development Company, a projektantem - pracownia architektoniczna Normana Fostera - Foster+Partners.

Budżet całego przedsięwzięcia ma wynosić 22 mld dol. 4 mld dol. z tej sumy ma być wyłożone przez Masdar (po arabsku „źródło”) na budowę infrastruktury miasta. Pozostałe 18 mld dol. będzie pochodziło z bezpośrednich inwestycji oraz instrumentów finansowych, które zostaną utworzone, by zebrać pożądaną ilość kapitału. Redukcja emisji dwutlenku węgla to ważny czynnik rozwoju tego projektu.

Ograniczenie emisji, które umożliwi projekt miasta Masdar, zostanie spieniężone w ramach mechanizmu czystego rozwoju (Clean Development Mechanizm - CDM) wprowadzonego w protokole z Kioto

Produkcji żywności może być jednym z głównych powodów zmian klimatycznych? Utrzymywanie zdrowej wagi ciała mogłoby przyczynić się do redukcji emisji gazów. Na podstawie porównania społeczeństwa, w którym osoby otyłe stanowią 3,5 proc. ze społeczeństwem otyłym (40 proc. osób z nadwagą), naukowcy z London School of Hygiene and Tropical Medicine oszacowali, że różnica w emisji szkodliwych gazów cieplarnianych wynosi 1000 mln ton.

Badacze twierdzą, że skoro proces produkcji żywności jest jednym z głównych czynników wpływających na postępowanie globalnego ocieplenia, szczuplejsze społeczeństwo, które konsumowałaby o około 20 proc. mniej żywności, przyczyniłoby się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych.

Źródło: EkoEnergia